Συνέντευξη με τους δημιουργούς του Afriquest

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Μαρ• 30•17

Επιμέλεια άρθρου: Κυρίτση Εύα, Λουκά Κωνσταντίνα

Με αφορμή τη συνεχώς αυξανόμενή μας ευαισθησία για εθελοντισμό και φιλανθρωπίες, συγκεντρώσαμε, ως δημοσιογραφική σχολική ομάδα, μερικές κούτες με τρόφιμα και τα δωρίσαμε σε κάποια ευαγή ιδρύματα της πόλης μας (π.χ. ορφανοτροφεία).

εθελοντισμος

Όμως, ποια ήταν η αφορμή μας γι’ αυτό το γεγονός;

Η παρακολούθηση του ντοκιμαντέρ Afriquest στην προβολή που έγινε στο σχολείο μας.

afriquest1Ενθουσιασμένοι από αυτό το εκπληκτικό αποτέλεσμα, που συνδύαζε δύο στοιχεία που πραγματικά αγαπάμε, τη φύση και τον εθελοντισμό- φιλανθρωπία, αδημονούσαμε να έρθει η ώρα να γνωρίσουμε τους δύο αυτούς υπέροχους ανθρώπους που κινηματογράφησαν τις αφρικάνικες εμπειρίες τους, την κα. Δώρα Μπίστη και τον κο. Έλπι Χρυσοβέργη, όταν πληροφορηθήκαμε ότι θα παραστούν στο φεστιβάλ Έμπνευσις στη Λαμία.

Έτσι λοιπόν, προκύπτει και η παρακάτω συνέντευξη με την κα. Δώρα Μπίστη:

Ερώτηση:  Παρακολουθήσαμε το ντοκιμαντέρ afriquest… τι αποκομίσατε από αυτό ;

Ερώτηση:  Ποια τα συναισθήματα σας και τι σας γέμιζε η αποδοχή της Ελλάδας

Ερώτηση:  Ποιοι είναι οι στόχοι και τα μελλοντικά σας σχέδια ?

Ερώτηση:  Πόσα άτομα χρειάστηκαν για την ιεραποστολή και από ποιους φορείς έχετε στήριξη;

Ερώτηση:  Πόσο χρόνο σας πήρε η υλοποίηση του ντοκιμαντέρ;

Ερώτηση: Πείτε μας κάποιες σημαντικές εντυπώσεις και αξέχαστες στιγμές από τα ταξίδια σας

Ευχαριστούμε θερμά την κα. Δώρα Μπίτση για την παραχώρηση της συνέντευξης και για το χρόνο που αφιέρωσε για να στηρίξει την προσπάθειά μας.

1. Ο/Η ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ λέει:

Συγχαρητήρια σε όλη τη δημοσιογραφική μας ομάδα.
    Έχει δώσει τον καλύτερο εαυτό της!!
    Έγινε πολύ δραστήρια, πολύ δυναμική!!
    Μπράβο για τις συνεντεύξεις και για την προετοιμασία τους!!
    Μικροί μας δημοσιογράφοι, ΣΑΣ ΚΑΜΑΡΩΜΟΥΜΕ!!!