Ρουμελιώτες αγωνιστές 1940 (έκθεση φωτογραφίας)

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Δεκ• 17•17

Αρθρογράφοι: Γεωργίτση Ξανθούλα, Γεωργίτση Νικολέτα

Στις 25 Οκτωβρίου πραγματοποιήθηκαν τα εγκαίνια μιας ξεχωριστής έκθεσης φωτογραφίας για τον πόλεμο του 1940.Σκοπός της εκδήλωσης ήταν η αναβίωση των κακουχιών και βασάνων των γενναίων πολεμιστών μας, που δε δίστασαν να θυσιάσουν ακόμη και τη ζωή τους στον αγώνα τους κατά του Γερμανικού ζυγού. Κατά τη διάρκεια της εκδήλωσης, με παρουσιάστρια την κα Ξανθή Κουτσογιάννη, Γραμματέα του Εξωραϊστικού – Εκπολιτιστικού Συλλόγου Γυναικών Λαμίας, ακούστηκαν υπέροχα ποιήματα του Ελύτη, Ρίτσου, Σικελιανού, με συνοδεία των μαγευτικών φωνών του κ. Νίκου Κοντογιάννη και της κα Ελένης Νταρλαδήμα.

Την μουσική επιμελήθηκε ο Κώστας Νέλλας και οι μαθητές του.

Παρακάτω θα παρακολουθήσετε βίντεο με συνεντεύξεις και διάφορες φωτογραφίες από την εκδήλωση.

Δείτε το πλούσιο φωτογραφικό μας υλικό:

Η γραμματέας του συλλόγου Γυναικών Λαμίας κ.α Κουτσογιάννη Ξανθή μας ενημερώσε για το μεγάλο ενδιαφέρον για την έκθεση φωτογραφίας αφού από την ημέρα των εγκαινίων ήδη 4 σχολεία είχαν κλείσει την επίσκεψη τους στην έκθεση.

Ακολουθεί απόσπασμα από τα εγκαίνια της έκθεσης ( πηγή : mag24.gr)