Μια μέρα στο προσφυγικό καταυλισμό των Θερμοπυλών!!

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Απρ• 27•18

Επιμέλεια άρθρου: Ειρήνη Χουλιάρα

Αποφασίσαμε να επισκεφτούμε το προσφυγικό καταυλισμό των Θερμοπυλών με σκοπό να δούμε από κοντά τον τρόπο ζωής των προσφύγων για τους οποίους τόσα πολλά ακούγονται!!

Το οδοιπορικό μας ξεκινά!

20180412_190120

Οι  πρόσφυγες φιλοξενούνται σεεγκαταλελειμμένο Ξενοδοχείο στις Θερμοπύλες.

Μας μίλησαν 2 πρόσφυγες του καταυλισμού ο ένας εκ των οποίων είναι καθηγητής Αγγλικών στη Συρία και διδάσκει στα παιδιά του καταυλισμού, αλλά κάνει και τις απαραίτητες μεταφράσεις διότι οι περισσότεροι εκ των προσφύγων δεν μιλάνε αγγλικά. Μας είπε πόσο καιρό έχει στην Ελλάδα με ποιο τρόπο ήρθε και ποια είναι τα όνειρα του.

Μπήκαμε στη τάξη των αγγλικών των μικρών μαθητών:

Παρακολουθήσαμε μια παιδική γιορτή που διοργανώθηκε στο καταυλισμό για τους μικρούς πρόσφυγες.

Φύγαμε με τις καλύτερες εντυπώσεις τους αγαπήσαμε φωτογραφηθήκαμε μαζί τους χορέψαμε τραγουδήσαμε και δώσαμε ραντεβού για την  επόμενη επίσκεψη μας!

1. Ο/Η Σοφία Προβοπούλου λέει:

Μπράβο Ειρήνη. Το θέμα που διάλεξες να ασχοληθείς είναι πολύ ενδιαφέρον και επίκαιρο. Επίσης, οι συνεντεύξεις και οι φωτογραφίες είναι πάρα πολύ ωραίες!

2. Ο/Η ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ λέει:

Συγχαρητήρια Ειρήνη πολύ καλή δουλειά!!
    Υπέροχη η συνέντευξη με τους μετανάστες μικρούς και μεγάλους!!
    Τους ευχαριστούμε πολύ που δέχθηκαν να φωτογραφηθούν και να μας μιλήσουν!!