Πως θα φτιάξετε μια πασχαλινή αυγοθήκη

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Απρ• 03•14

Επιμέλεια άρθρου: Αποστολία Κορδολέμη

Τι θα λέγατε για μια όμορφη πασχαλινή αυγοθήκη για τα κόκκινα αυγά σας με ένα χαριτωμένο λαγουδάκι; Μπορείτε να τη φτιάξετε μόνοι σας με τις οδηγίες και το πατρόν που σας δίνουμε σε αυτή την πασχαλινή κατασκευή.

Βαθμός δυσκολίας: μέτριος

Υλικά

• Χαρτόνι κανσόν
  • Χαρτί γκοφρέ – πράσινο και άλλα χρώματα
  • Χαρτόνι χοντρό από χαρτόκουτο
  • Ρολό από χαρτί υγείας
  • Κόλλα
  • Ψαλίδι
  • Πατρόν για το λαγουδάκι

1. Κόψτε μια βάση από σκληρό χαρτόνι περίπου 12 x 12 εκατοστά. Μπορεί να είναι ένα κομμάτι από χαρτοκιβώτιο. Στη συνέχεια ντύστε το με ένα ή δύο φύλλα πράσινο γκοφρέ χαρτί, χρησιμοποιώντας κόλλα.

egg3

2. Χρησιμοποιήστε ένα ρολό από χαρτί υγείας. Κόψτε στο κάτω μέρος «αυτάκια» για να τα κολλήσετε στη βάση και αφήστε να έχει ύψος περίπου 1,5 – 2 εκατοστά. Αυτή θα είναι η θήκη για το πασχαλινό αυγό σας.

egg1

3. Χρησιμοποιήστε το πατρόν μας για το λαγουδάκι. Κόψτε το σε χαρτόνι, σε ό,τι χρώμα θέλετε. Μπορείτε επίσης να το χρωματίσετε με μαρκαδόρους ή να κόψετε ροζ κομματάκια χαρτονιού για τα αυτιά του και να του κολλήσετε ματάκια, όπως κάναμε εμείς. Επίσης, με μαύρο μαρκαδόρο ζωγραφίσαμε το περίγραμμα για να φαίνεται πιο έντονο. Διπλώστε το κάτω μέρος, που είναι η βάση του και κολλήστε στην πράσινη βάση, αφήνοντας μπροστά χώρο για το ρολό.

egg4        egg7

4.  Κολλήστε το κομμάτι από το ρολό και ντύστε το γύρω γύρω με πράσινο γκοφρέ χαρτί.

egg6      egg8

5. Προσθέστε αν θέλετε λίγα λουλουδάκια ή άλλα διακοσμητικά στη βάση, τοποθετήστε το κόκκινο αυγό σας και η υπέροχη αυγοθήκη με λαγουδάκι είναι έτοιμη!

egg5

1. Ο/Η ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ λέει:

Αποστολία ωραία η κατασκευή της αυγοθήκης θα πειραματιστούμε στο σχολείο να τη φτιάξουμε.

2. Ο/Η αλεξανδρα λέει:

Μπράβο αποστολία!!! Είναι πολύ ωραίο το άρθρο σου και πολύ σημαντικό τώρα που έρχετε Πάσχα! Καλό Πάσχα!!!