ΕΠΙΣΚΕΨΗ ΣΤΟΝ ΜΥΛΟ ΤΩΝ ΞΩΤΙΚΩΝ

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Δεκ• 17•14

Επιμέλεια άρθρου: Κοντογιάννη Θάλεια

Στα πλαίσια του προγράμματος «Ηλεκτρονικό Μαθητικό έντυπο» επισκεφτήκαμε τον Μύλο των Ξωτικών. Εκεί συναντήσαμε τον Αϊ-Βασίλη, τα ξωτικά του, νεράιδες, τον μάγο των Χριστουγέννων και τους βοηθούς του, μια μεγάλη αγαπημένη παρέα. Ξεναγηθήκαμε στα διάφορα σπίτια, αρχικά επισκεφτήκαμε το σπίτι των γλυκισμάτων. Εκεί δοκιμάσαμε διάφορα ζαχαρωτά και γλυκίσματα και τα ξωτικά ‘’μεταμόρφωσαν’’ τα πρόσωπά μας με την ζωγραφική προσώπου ή αλλιώς face painting. Με χρώματα, μπογιές και χρυσόσκονη ζωγράφισαν στα πρόσωπα μας χιονάνθρωπους, χριστουγεννιάτικα δέντρα και ταρανδάκια. Επόμενος σταθμός μας ήταν το σπίτι του ξύλινου ποδηλάτου όπου η γνωστή εταιρία COCO-MAT μας παρουσίασε την διαδικασία κατασκευής ενός ξύλινου ποδηλάτου! Προχωρώντας μέσα από το μαγεμένο δάσος, φτάσαμε στο σπίτι της νεράιδας, η οποία μας υποδέχτηκε με χαρά και δέχτηκε να φωτογραφηθεί μαζί μας! Περνώντας από ωραία δρομάκια με μαγαζιά και κάνοντας πολλές στάσεις για να αγοράσουμε αναμνηστικά φτάσαμε στον τελικό μας προορισμό το σπίτι του Αϊ-Βασίλη. Ο Αϊ-Βασίλης άνοιξε την αγκαλιά του σε εμάς και άκουσε τις επιθυμίες και τις ευχές μας, φωτογραφηθήκαμε μαζί του και φεύγοντας μας προσέφερε γλυκίσματα. Έξω από το σπίτι, όλοι πήραμε το ημερολόγιο του 2015 με την φωτογραφία μας με τον Αϊ-Βασίλη. Έτσι όλοι οι μαθητές φύγαμε ικανοποιημένοι και εντυπωσιασμένοι από τον Μύλο των ξωτικών κρατώντας στο χέρι το ημερολόγιο ενώ χιλιάδες σκέψεις και συναισθήματα τριγυρνούσαν στο μυαλό μας από αυτή την αξέχαστη εμπειρία!

Δείτε φωτο από την παρουσίαση της παρασκευής ψωμιού στο εργαστήριο αρτιοποίας και ένα μικρό video