ΚΑΝΟΝΕΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Φεβ• 28•15

Επιμέλεια άρθρου: Κοντογιάννη Θάλεια

Τις περισσότερες φορές που αρρωσταίνει ένα παιδί στο σχολείο αιτία είναι ένας ιός ή κάποιο μικρόβιο. Αρκεί ένα μόνο παιδί να είναι φορέας για να κολλήσει όλο το σχολείο. Για αυτό θα πρέπει να τηρούνται κάποιοι κανόνες υγιεινής.

Τακτικό πλύσιμο των χεριών

Το τακτικό πλύσιμο των χεριών είναι ένας από τους πιο απλούς και αποτελεσματικούς τρόπους να παραμένουν τα παιδιά υγιειή στο σχολείο.

Χρήση υγρού αντιβακτηριδιακού χεριών

Τα παιδιά πριν φάνε το φαγητό τους και μετά τη χρήση κοινόχρηστων αντικειμένων όπως το ποντίκι του υπολογιστή, μια βρύση, μπάλες γυμναστικής κτλ.

Να σκεπάζουν την μύτη και το στόμα όταν βήχουν ή φτερνίζονται

Τα παιδιά πρέπει να σκεπάζουν τη μύτη και το στόμα όταν βήχουν ή φτερνίζονται με ένα χαρτομάντιλο ή με τον αγκώνα τους για να μην μεταφέρονται τα μικρόβια.

Να μην βάζουν τα χέρια στα μάτια

Τα χέρια είναι εστίες μικροβίων.

Είναι πολύ σημαντικό το παιδί να τρέφεται σωστά, να κοιμάται επαρκώς και να κάνει όλα τα προβλεπόμενα εμβόλια. Και για να μην μεταδίδονται τα μικρόβια στο σπίτι, πρέπει να ενθαρρύνεται όλη την οικογένεια να ακολουθεί τις ίδιες συμβουλές.

Δείτε το ακόλουθο βίντεο που με διασκεδαστικό τρόπο μας συμβουλεύει για το σωστό πλύσιμο των χεριών μας και όχι μόνο.

1. Ο/Η alexandra λέει:

μπραβο ευθαλια.πολυ ωραιο αρθρο..<3