Παιχνίδι…δημοσιογραφίας!

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Απρ• 21•15

Επιμέλεια άρθρου: Χρόνη Αμαλία

Με αφορμή τα 100 της χρόνια η ΕΣΗΕΑ έχει ετοιμάσει ένα παιχνίδι για όσους μικρούς φίλους επισκεφτούν το κτήριο για μια διδακτική επίσκεψη. Εφόσον το πρόγραμμα μας ήταν και το μόνο το οποίο επισκέφτηκε την ΕΣΗΕΑ από την επαρχία όλα ήταν οργανωμένα στην εντέλεια. Με κλήρωση στην οποία συμμετείχαν όλα τα παιδιά του προγράμματος μας καθώς και τα παιδιά της ομάδας του επαγγελματικού προσανατολισμού χωριστήκαμε σε τρείς ομάδες με θέμα την τηλεόραση το ραδιόφωνο και την εφημερίδα έκαστη. Αφού πήγαμε σε ξεχωριστούς χώρους είδαμε ένα βίντεο ίδιο… αλλά και κάπως διαφορετικό! Η ομάδα της εφημερίδας είδε μονάχα πλάνα κάμερας με τους φυσικούς ήχους και μια επεξηγηματική λεζάντα. Του ραδιοφώνου και της τηλεόρασης είχαν εκτός από τα πλάνα και επεξηγήσεις δημοσιογράφων οι οποίες όμως ήταν διαφορετικές. Τα βίντεο αφορούσαν κάποιες διαδηλώσεις στο Ληντς της Μ. Βρετανίας. Σύμφωνα με αυτά που είδαμε όλες οι ομάδες γράψαμε ένα άρθρο με τα βασικά στοιχεία του βίντεο που παρακολουθήσαμε. Αφού βρεθήκαμε όλοι μαζί τα αναλύσαμε. Μετά από αυτό και ενώ είχαν γίνει και διάφορες διευκρινιστικές ερωτήσεις ξαναείδαμε τα βίντεο και αυτή τη φορά παίξαμε ένα παιχνίδι μνήμης! Σύμφωνα με τα όσα είχαμε συζητήσει και ενώ είχαμε ξαναδεί τα βίντεο έπρεπε να σημειώσουμε εάν η περιγραφή που ακούγαμε υποστήριζε την κυβέρνηση ή την ομάδα των διαδηλωτών. Ενώ όμως πιστεύαμε πως είχαμε κερδίσει τελικά μας την έφεραν! Το βίντεο ήταν πλάνα τραβηγμένα εδώ στην Ελλάδα από μια στρατιωτική άσκηση η οποία έγινε στο Κιλκίς! Με αυτόν τον τρόπο πέσαμε από τα σύννεφα για την «νίκη» μας! Αφού τελειώσαμε τα παιχνίδια πληροφορηθήκαμε και για το φαινόμενο της παραπληροφόρησης μέσω διαδικτύου καθώς και για διάφορα κωμικά περιστατικά με βάση ψεύτικες ειδήσεις που κυκλοφόρησαν μέσω internet. Η ώρα μας στην ΕΣΗΕΑ τελείωσε με αξιολόγηση της επίσκεψης μας από την οποία μείναμε όλοι ευχαριστημένοι!

Δείτε τις φωτογραφίες μας!!!!

1. Ο/Η ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ λέει:

Ευχαριστούμε πολύ την ομάδα του logoupaignion και ιδιαίτερα τα μέλη της ιδρυτικής ομάδας: Δώρα Θανοπούλου, Έλενα Λάμπρου, την παιδαγωγό Ράνια Σερασκέρη και τη δημοσιογράφο Χριστίνα Ζαφειρούλη για την άρτια οργάνωση της εκδήλωσης, για την ένθερμη υποστήριξη των μαθητών μας σχετικά με τη δράση που ετοίμασαν για μας καθώς και για την δυνατότητα που μας έδωσαν να γνωρίσουμε το διοικητικό συμβούλιο της ΕΣΗΕΑ και να συνομηλίσουμε μαζί τους.
    Συγχαρητήρια στην ομάδα και ευχόμαστε στο μέλλον να γίνουν και παρόμοιες δράσεις στις οποίες με χαρά θα συμμετάσχουμε.