Δοκιμαστική δημοσίευση

Τροποποιήστε το θέμα αυτό πατώντας το εικονίδιο  που βρίσκεται δίπλα στον τίτλο του, γράφοντας το αρχικό κείμενο για το 1ο τεύχος του περιοδικού του σχολείου σας.

Μπορείτε επίσης να προσθέσετε και άλλα θέματα πατώντας τον σύνδεσμο “Προσθήκη θέματος-Μενού”  και να δημιουργήσετε επιμέρους κείμενα μέσα σε κάθε θέμα πατώντας το εικονίδιο .

Σε κάθε κείμενο έχετε τη δυνατότητα να:

•  προσθέσετε εικόνες χρησιμοποιώντας το αντίστοιχο εικονίδιο από την γραμμή εργαλείων.
  • προσθέσετε συνδέσμους προς εξωτερικές σελίδες
  • να αντιγράψετε και να επικολλήσετε κείμενο από κάποια άλλη εφαρμογή. Σας συνιστούμε να επιλέγετε την εκκαθάριση του επικολλημένου κειμένου
  • Να εφαρμόζετε μορφοποιήσεις.

Τέλος όταν ολοκληρώσετε τη διαμόρφωση του τεύχους πατάτε το κουμπί  Δημοσίευση. Αυτόματα θα συμβούν τα εξής:

1. το τεύχος του περιοδικού δημοσιεύεται  (είναι δυνατή διαθέσιμο στο διαδίκτυο) στην ιστοσελίδα http://www.sch.gr/sch-portlets/periodika/index.php?pId=1
  2. δημιουργείται το επόμενο τεύχος του περιοδικού (μη δημοσιευμένο).

Χρήστες με δικαιώματα πρόσβασης στο διαχειριστικό περιβάλλον του περιοδικού.

Εξ” ορισμού δικαιώμα πρόσβαση στη διαχείριση του περιοδικού έχουν οι διαχειριστικοί λογαριασμοί του σχολείου.

Μπορείτε να αποδώσετε δικαιωμάτα και σε άλλους χρήστες του Πανελλήνιου Σχολικού Δικτύου μέσω των επιλογών της ενότητας Χρήστες. Έχετε τη δυνατότητα να ορίσετε τρία διαφορετικά επίπεδα χρηστών.

• Συντάκτης: Μπορεί να συντάσσει κείμενα μόνο στο νέο τεύχος και να τροποποιεί τα δικά του κείμενα σε νέο τεύχος
  • Αρχισυντάκτης: Έχει δικαίωμα τροποποίησης όλων των κειμένων του περιοδικού (ακόμη και σε δημοσιευμένα τεύχη). Επίσης μπορεί να καθορίζει το πρότυπο που θα εφαρμόζεται στο περιοδικό, να του δώσει κάποιο νέο τίτλο και να ορίσει το λογότυπο του
  • Διαχειριστής: Έχει τα ίδια δικαιώματα με τον αρχισυντάκτη άλλα μπορεί επίσης να ορίζει και να διαγράφει χρήστες από το διαχειριστικό περιβάλλον του περιοδικού.

Μορφή περιοδικού

Οι μορφές για τα σχολικά περιοδικά είναι προκαθορισμένες. Μπορείτε να επιλέξετε κάποια από αυτές μέσω των επιλογών της σελίδας Περιοδικό.

Επίσης μπορείτε να αλλάξετε τον τίτλο του περιοδικού και να ορίσετε κάποιο λογότυπο για το περιοδικό σας.