4η ΔΡΑΣΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΩΝ ΥΠΟΛΟΓΙΣΤΩΝ ΤΟΥ 7ου ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ

Βρισκόμαστε στην ευχάριστο θέση να σας ανακοινώσουμε ότι ολοκληρώθηκε σήμερα Τετάρτη 6 Μαΐου 2015 η ανακύκλωση των παροπλισμένων Η/Υ, οθονών και εκτυπωτών. Οι υπολογιστές αυτοί έχουν προέλευση είτε από κατεστραμμένο υλικό του σχολείου μας είτε από ανακυκλωμένους υπολογιστές που αντί να πεταχτούν στα σκουπίδια τα χρησιμοποιήσαμε στο εργαστήριό μας. Παίρνουμε τα υλικά που είναι σε καλή κατάσταση και συνθέτουμε ΝΕΟΥΣ υπολογιστές για να καλύψουμε τις ανάγκες μας λόγω περιορισμένης οικονομικής μας υποστήριξης. Οι ίδιοι οι μαθητές τους συναρμολογούν και τους αξιολογούν με την καθοδήγηση του εκπαιδευτικού της Πληροφορικής, ώστε μέσα από αυτήν την διαδικασία να επιτελείται καλύτερα ο εκπαιδευτικός μας στόχος. Ήρθε ένα φορτηγάκι του Δήμου Ηλιούπολης στο χώρο της αυλής μας σήμερα και ώρα 10.45 όπου  οι μαθητές μετέφεραν και φόρτωσαν 37 συσκευές παρουσία των εκπαιδευτικών μας. Είναι η ΤΕΤΑΡΤΗ ΔΡΑΣΗ ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗΣ Η/Υ που υλοποιήθηκε σε συνεργασία με το ΔΗΜΟ ΗΛΙΟΥΠΟΛΗΣ, παρουσία του Αντιδημάρχου Κου Κώστα Σεφτελή, γεγονός που θεωρούμε πολύ σημαντικό για την πόλη μας. Μπορείτε να κοινοποιήσετε την δράση μας όπου εσείς πιστεύετε ότι ενδιαφέρει.
Δρ Καρράς Ιωάννης, – Νατσούλης Χρήστος Καθηγητές Πληροφορικής του 7ου Γυμνασίου Ηλιούπολης.