Αγώνες Ιστορίας

Πραγματοποιήθηκαν και φέτος στις 23 Δεκεμβρίου 2015 οι ομαδικοί ιστορικοί Αγώνες και Ιστοριοδρομίες Γ΄και Α΄ Γυμνασίου αντίστοιχα. Οι μαθητές που συμμετείχαν στους τελικούς αυτούς διατμηματικούς αγώνες είχαν προκριθεί στους προκριματικούς αγώνες που προηγήθηκαν σε κάθε τμήμα. Στην Α΄ Γυμνασίου διαγωνίστηκαν σε ελεύθερα θέματα από την ύλη της αρχαίας ιστορίας που διδάχτηκε στο Α΄ Τρίμηνο, ενώ οι μαθητές της Γ΄ Γυμνασίου διαγωνίστηκαν σε θέματα νεότερης ιστορίας που διδάχτηκε στο ίδιο τρίμηνο και συγκεκριμένα, στο Διαφωτισμό, την Αμερικανική και τη Γαλλική επανάσταση. Οι ομάδες που προκρίθηκαν στον τελικό παρουσίασαν τα θέματά τους κάνοντας χρήση πολυμέσων (βίντεο, ηλεκτρονικές παρουσιάσεις) και δραματοποίησης. Οι διαγωνιζόμενες ομάδες βαθμολογήθηκαν από κριτική επιτροπή καθηγητών που απαρτιζόταν από τις δύο συνδιοργανότριες των αγώνων κ. Μελά και κ. Μελαχροινού και την κ. Δρούκα. Όλοι οι μαθητές έλαβαν βεβαιώσεις συμμετοχής, ενώ όσοι προκρίθηκαν στους τελικούς και όσοι διακρίθηκαν σε αυτούς έλαβαν βεβαιώσεις διάκρισης και βραβεία (1ο, 2ο και 3ο) αντίστοιχα.