Μια ανοιχτή επιστολή για την εκδρομή στο Λαύριο

ΑΠΟ: 8ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ - Μαρ• 12•17

Αξιότιμε κύριε Καραγγελή,

Θα μπορούσα να σας βεβαιώσω ότι η εκδρομή που πήγαμε στο Λαύριο ήταν εξαιρετική για ποικίλους λόγους. Αρχικά το μοναστήρι το οποίο επισκεφτήκαμε ήταν ένα πολύ όμορφο κτίσμα το οποίο μου κίνησε το ενδιαφέρον έτσι ώστε να ψάξω περαιτέρω πληροφορίες για αυτό, όπως το πότε χτίστηκε, από ποιον, με τι υλικά κλπ. Επίσης η εκδρομή ήταν πολύ ωραία και διασκεδαστική διότι έπειτα από την επίσκεψη μας στο μοναστήρι μας αφήσατε ελεύθερους στην κωμόπολη του Λαυρίου. Την ώρα που μας είχατε αφήσει να κάνουμε ό,τι θέλαμε, σε επιτρεπτά όρια φυσικά, ο καθένας πέρναγε την ώρα του δημιουργικά και έτσι όπως εκείνου του άρεσε, χωρίς κάποιος να τον εμποδίζει να κάνει κάτι ή να τον αναγκάζει να κάνει κάτι! Εγώ μαζί με δυο φίλους μου αρχικά πήγαμε και κάτσαμε στο λιμανάκι αγναντεύοντας προς την θάλασσα και λέγοντας διάφορες ιστορίες και σκέψεις που αναπολούσαμε, βλέποντας την θάλασσα. Έπειτα πήγαμε σε μια μικρή καφετερία απ” όπου αγοράσαμε καφέ και κάποιες λιχουδιές. Μετά από λίγη ώρα έπρεπε να ξανά μαζευτούμε στο σημείο που είχαμε δώσει ραντεβού μια συγκεκριμένη ώρα το οποίο, αν δεν με απατά η μνήμη μου, το τήρησαν όλα τα παιδιά του σχολείου. Μετά από την πόλη επισκεφτήκαμε μια δεύτερη και κατά κάποιον τρόπο απομακρυσμένη εκκλησία η οποία είχε απίστευτα όμορφη θέα στη θάλασσα και εμείς προφανώς βγάλαμε αρκετές φωτογραφίες με φόντο αυτή τη θέα. Στο τέλος της εκδρομής ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό παιδιών συζητούσε με τους φίλους του για το πόσο ωραία περάσαμε και το πόσο όμορφη είναι η κωμόπολη του Λαυρίου. Εγώ προσωπικά θα ήθελα να επαναλάβω αυτήν την εμπειρία με ή χωρίς το σχολείο.

Σας χαιρετώ,

Νίκος Καλούπης, τμήμα Γ1