Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2017 / Κανονικά λειτουργεί το σχολείο μας

Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2017

*

Την κανονική λειτουργία 95 σχολείων (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια, ΕΠΑΛ) και παιδικών σταθμών του Δήμου Παύλου Μελά από τη Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2017, αποφάσισε η Δημοτική Αρχή και ενώ συνεχίζεται και σήμερα μέχρι αργά το βράδυ ο επανέλεγχος από τα συνεργεία του Δήμου και όλες οι απαραίτητες ενέργειες για να αποκατασταθεί η λειτουργικότητα των σχολείων.

Οι αρμόδιες υπηρεσίες από την πρώτη στιγμή έδωσαν προτεραιότητα στις σχολικές μονάδες για να αποκαταστήσουν τα μεγάλα προβλήματα που δημιουργήθηκαν από την πρωτοφανή  κακοκαιρία και τον παγετό των τελευταίων ημερών, με σημαντικές παρεμβάσεις  στα συστήματα υδροδότησης και θέρμανσης των σχολικών κτιρίων αλλά και στον καθαρισμό των προαύλιων χώρων και των δρόμων πρόσβασης.

Θα παραμείνουν κλειστά κυρίως λόγω προβλημάτων που προκλήθηκαν από τον παγετό στα συστήματα ύδρευσης και θέρμανσης, τα παρακάτω σχολικά κτίρια

•14ο και 23ο Νηπιαγωγεία Σταυρούπολης

•21ο Νηπιαγωγείο Σταυρούπολης

•14ο Δημοτικό Σχολείο Σταυρούπολης

•1ο Νηπιαγωγείο Πολίχνης

•6ο  Νηπιαγωγείο Πολίχνης

•8ο και 11ο Νηπιαγωγεία Πολίχνης

•2ο  Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης

•6ο Δημοτικό Σχολείο Πολίχνης

•5o Ειδικό Νηπιαγωγείο Ευκαρπίας

•5ο Ειδικό Δημοτικό Ευκαρπίας

Επίσης δεν θα γίνουν μαθήματα μόνο στα τμήματα της Β΄ Δημοτικού του 5ου Δημοτικού Σχολείου Σταυρούπολης

και στον Παιδικό Σταθμό ΛΙΛΙΠΟΥΤΕΙΟΙ, περιοχή Π 16 (Πολίχνη).

Θα λειτουργήσουν κανονικά οι Δομές ΚΔΑΠ Πολίχνης, ΚΔΑΠ Σταυρούπολης, ΚΗΦΗ και θα παραμείνει κλειστό το ΚΔΑΠ-ΜΕΑ Πολίχνης.

Κυριακή 15  Ιανουαρίου 2017

Την Κυριακή μετά τις 16.00 θα ανακοινωθούν από το Δήμο Παύλου Μελά οι σχολικές μονάδες που θα παραμείνουν κλειστές τη Δευτέρα 16 Ιανουαρίου 2017. Κανονικά θα λειτουργήσουν  τα περισσότερα σχολεία και οι παιδικοί σταθμοί στο Δήμο Παύλου Μελά, ωστόσο επειδή συνεχίζονται και σήμερα όλες οι ενέργειες για να αποκατασταθεί η λειτουργικότητα των σχολείων αλλά και η προσβασιμότητα σε αυτά, θα υπάρξει νεότερη ανακοίνωση με αναλυτικές πληροφορίες.

Πηγή:

Παρασκευή 13  Ιανουαρίου 2017 – Κλειστά σχολεία

Ο Δήμαρχος Παύλου Μελά Δημήτριος Δεμουρτζίδης αποφάσισε

την αναστολή των μαθημάτων όλων των σχολικών μονάδων Α’/θμιας και Β’/θμιας Εκπαίδευσης

του Δήμου Παύλου Μελά

την Παρασκευή 13  Ιανουαρίου 2017

λόγω παγετού, αδυναμίας ασφαλούς πρόσβασης μαθητών και εκπαιδευτικών στις σχολικές μονάδες και για την καλύτερη προετοιμασία των χώρων από τα συνεργεία του Δήμου.

Πηγή: http://www.voria.gr/article/dimos-pavlou-mela-anichti-i-dromi–klista-scholia-ke-gimnastiria

*

Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2017 / Κλειστά όλα τα σχολεία Α’/θμιας και Β’/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Παύλου Μελά

Τσουχτερό κρύο, παγετός και χαμηλές θερμοκρασίες

Ο Δήμαρχος Παύλου Μελά Δημήτριος Δεμουρτζίδης

Έχοντας υπόψη :

1.Τις διατάξεις της παρ. 4, εδάφιο 27 του άρθρου 94 του Ν. 3852/2010 ΦΕΚ 87/07-6-2010 «Νέα Αρχιτεκτονική της Αυτοδιοίκησης και της Αποκεντρωμένης Διοίκησης – Πρόγραμμα Καλλικράτης».

Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ε Ι

Την αναστολή των μαθημάτων όλων των σχολικών μονάδων Α’/θμιας και Β’/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Παύλου Μελά την Πέμπτη 12  Ιανουαρίου 2017 λόγω της χιονόπτωσης και παγετού και των προβλημάτων στα συστήματα θέρμανσης και ύδρευσης των σχολικών μονάδων.

ΕΠΙΣΗΣ

Την Πέμπτη 12 Ιανουαρίου 2017 ΔΕΝ ΘΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΟΥΝ

-Όλοι οι  Παιδικοί Σταθμοί του Δήμου Παύλου Μελά

-Οι Δομές ΚΔΑΠ-ΜΕΑ Πολίχνης, ΚΔΑΠ Πολίχνης, ΚΔΑΠ Σταυρούπολης, ΚΗΦΗ

Υπενθυμίζουμε τα τηλέφωνα επικοινωνίας του Δήμου ανά ενότητα:

Σταυρούπολη 2313 302830, Πολίχνη 2313 302329, Ευκαρπία 2313 502106

Στη διάθεση των πολιτών και οι συνεργαζόμενες εθελοντικές ομάδες Πολιτικής Προστασίας του Δήμου Παύλου Μελά για έκτακτα περιστατικά Ιατροφαρμακευτικής περίθαλψης.

Πληροφορίες: ΕΠΟΜΕΑ Δήμου Παύλου Μελά (6948 879754), ΠΡΟΤΕΚΤΑ Δήμου Παύλου Μελά (6936 185605), ΛΕΦΕΔ (6947 433713), ΕΛΛΗΝΕΣ ΔΙΑΣΩΣΤΕΣ (6947 562850)

*

Τετάρτη 11  Ιανουαρίου 2017 / Κλειστά όλα τα σχολεία Α’/θμιας και Β’/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Παύλου Μελά

ΔΗΜΟΣ ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ

Ο Δήμαρχος Παύλου Μελά Δημήτριος Δεμουρτζίδης

Έχοντας υπόψη :

Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ε Ι

Την αναστολή των μαθημάτων όλων των σχολικών μονάδων Α’/θμιας και Β’/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Παύλου Μελά την Τετάρτη 11  Ιανουαρίου 2017 λόγω της χιονόπτωσης και παγετού και των προβλημάτων στα συστήματα θέρμανσης και ύδρευσης των σχολικών μονάδων.

Τρίτη 10  Ιανουαρίου 2017

Τσουχτερό κρύο, παγετός και χαμηλές θερμοκρασίες

*

Ο Δήμαρχος Παύλου Μελά Δημήτριος Δεμουρτζίδης έχοντας υπόψη :

Α Π Ο Φ Α Σ Ι Ζ Ε Ι

Την αναστολή των μαθημάτων όλων των σχολικών μονάδων Α’/θμιας και Β’/θμιας Εκπαίδευσης του Δήμου Παύλου Μελά την Τρίτη 10  Ιανουαρίου 2017 λόγω των προβλημάτων που προκάλεσε ο παγετός, στους καυστήρες των σχολείων και τις εγκαταστάσεις ύδρευσης.