Το «ΝΑΙ» των Τριων Ιεραρχών του 2ου Γυμνασίου Σύρου

Της Πόπης Πεκρίδου (καθηγήτριας 2ου Γυμνασίου Σύρου)

«Μ. Βασίλειος – Γρηγόριος Νανζιανηός – Ιωάννης Χρισόστομος

30 Ιανουαρίου

Προστάτες της Παιδείας και Μεγάλοι Ιεράρχες.

Οι Τρεις Ιεράρχες έζησαν τον 3ο – 4ο αιώνα μ.χ. Και οι τρεις ήταν παιδιά πλουσίων οικογενειών, ευγενικής καταγωγής. Σπούδασαν στα καλύτερα Πανεπιστήμια της εποχής τους και έγιναν ξακουστοί σε όλη την Αυτοκρατορία για την εξαίρετη παιδεία τους.

Ξεχώρισαν για τις θεολογικές τους γνώσεις και στο χώρο ανθρωπιστικών σπουδών. Καταξίωσαν το ανθρώπινο πρόσωπο και το συνέδεσαν με το Θεό δημιουργό του. Η αφοσίωση τους στο Θεό και στο συνάνθρωπο ήταν έμπρακτη».

Με προβολή διαφανειών και ανάγνωση κειμένων ξεκίνησε η γιορτή των Τριών Ιεραρχών η γιορτή των δασκάλων και των μαθητών, των σχολείων και των γραμμάτων, των βιβλίων και της μάθησης.

Τα κείμενα διάβασαν οι μαθητές: Αθηνά, Αντώνης, Μαρία Εμ, Νίκος, Ελένη και Μαρία, Αντωνία και Θοδωρής.

Μουσικά κομμάτια  ακούστηκαν από τους:

Ρεμπούτσικα Ε. «Η λάμψη πάνω από το Βόσπορο»,

Σπανουδάκης Σ. «Βυζαντινός δρόμος», «Το μεγάλο Ναι», «Οι ήρωες κάνουν γιορτή».

Για την τεχνική κάλυψη της γιορτής συνεργάστηκαν οι μαθητές: Παναγιώτης, Κομνηνός, Γιώργος.

Το σχολείο μας, παραβρέθηκε σε αυτή την γιορτή που πραγματοποίησε το 2ο Γυμνάσιο Σύρου Ερμούπολης και  ευχαριστούμε τον Διευθυντή και τους εκπαιδευτικούς για την φιλοξενία τους.

φωτο: Προσωπικό αρχείο Αικατερίνης Ντούρμα