Επίσκεψη μαθητών στην Εθνική Τράπεζα και στο Κ.Ε.Π Δήμου Σύρου-Ερμούπολης

collage

Της Ηλέκτρας Νικὀλτσιου

Σήμερα, 30 Απριλίου 2015, πραγματοποιήθηκε η δεύτερη επίσκεψη, με τις μαθήτριες Ιωάννα και Μαίρη, στην Εθνική Τράπεζα και στο ΚΕΠ (Κέντρο Εξυπηρέτησης Πολιτών).

Πρώτα σταθήκαμε στο ΑΤΜ της Εθνικής Τράπεζας, όπου οι μαθήτριες έκαναν τη διαδικασία για ενημέρωση κίνησης/ υπολοίπου του λογαριασμού. Στη συνέχεια, μπήκαμε στο υποκατάστημα, περιμέναμε τη σειρά μας (χαρτάκι προτεραιότητας) και βγάλαμε ένα ενδεικτικό ποσό από τον λογαριασμό. Βγήκαμε και πάλι στο ΑΤΜ , για να συγκρίνουμε το πριν και το μετά. Τη διαδικασία την έκαναν με χαρά και η Ιωάννα και η Μαίρη.

Μετά πήγαμε στο ΚΕΠ. Εκεί οι υπάλληλοι, μας ενημέρωσαν για τις υπηρεσίες που προσφέρει το ΚΕΠ, έβγαλαν αριθμό ΑΜΚΑ στα κορίτσια, τις βάλανε στη διαδικασία να υπογράψουν και στείλανε κι ένα φαξ στο σχολείο μας. Το καλύτερο ήτανε, που στο τέλος τους δόθηκε βεβαίωση για την παρουσία και τη συμμετοχή τους. Τα κορίτσια ήταν πρόθυμα να μάθουν και να συμμετέχουν σε όλες τις διαδικασίες.

Φωτο: Προσωπικό αρχείο Αικατερίνης Ντούρμα