Επίσκεψη Ισπανού καθηγητή στο σχολείο μας στο πλαίσιο της ελληνοϊσπανικής συνεργασίας στο eTwinning

DSCN1020-1

DSCN1018-1Με την επίσκεψη του Ισπανού καθηγητή κ. Rogelio Martinez del Oro ολοκληρώθηκε η Α” φάση τηςDSCN1023-1 συνεργασίας, στο πλαίσιο του προγράμματος  eTwinning που ανέπτυξε το σχολείο μας αυτή τη χρονιά με το αντίστοιχο σχολείο του Hellίn της Ισπανίας, από την περιοχή της Μούρθια.

Ο Ισπανός καθηγητής που βρίσκεται στην Ελλάδα με πρόγραμμα Erasmus+ επισκέφτηκε το σχολείο μας, γνώρισε τους μαθητές της Β” και Γ  Γυμνασίου που συμμετέχουν στο πρόγραμμα με αρχαιοελληνικές και ρωμαϊκές συνταγές και συνομίλησε μαζί τους για τις εντυπώσεις τους από την εμπειρία αυτής της διεθνικής συνεργασίας.

DSCN1033-1Η επίσκεψή του Ισπανού εκπαιδευτικού ολοκληρώθηκε με σύντομη ξενάγηση στο ιστορικό κέντροDSCN1020-1 της Λάρισας, ενώ συμφωνήθηκε τα δύο σχολεία μας να προχωρήσουν την επόμενη χρονιά σε κοινή πρόταση για την υλοποίηση προγράμματος Erasmus+ με ανταλλαγή μαθητών και καθηγητών και θέμα ανάλογο του ήδη εκπονούμενου προγράμματος.