«Η διαχείριση προβλημάτων η μεγαλύτερη πρόκληση για έναν διευθυντή» – Συνέντευξη με το Δ/ντή του σχολείου μας, κ. Σκούφα.

ΣΚΟΥΦΑΣ

Οι συντάκτες της Αρμέ-news Νικολέτα Κουκουμάνη και Αντώνης Κουτσής πήραν συνέντευξη από το διευθυντή του σχολείου μας, τον κ. Ιω. Σκούφα, και αναζήτησαν τις απόψεις του για ζητήματα που αφορούν τη λειτουργία και την εικόνα του σχολείου, τις ευθύνες και τις προκλήσεις που ενέχει ο συγκεκριμένος θώκος, αλλά και το πώς έφτασε σ’ αυτήν την θέση. Ας δούμε όσα ενδιαφέροντα μας εκμυστηρεύτηκε!

• Κ. Σκούφα, ποιο νομίζετε ότι είναι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα και μειονέκτημα της θέσης του διευθυντή;

Πιστεύω ότι το μεγαλύτερο πλεονέκτημα και ταυτόχρονα  μειονέκτημα είναι η αντιμετώπιση και η διαχείριση των προβλημάτων που ανακύπτουν στην καθημερινή σχολική πράξη.

• Ποια είναι η μεγαλύτερη ευθύνη του διευθυντή;

Για το καθετί έχει την ευθύνη ο διευθυντής. Η μεγαλύτερη όμως ευθύνη είναι η ασφάλεια και η μόρφωση των παιδιών.

• Θέλατε από την αρχή της καριέρας σας ως εκπαιδευτικού να διοικήσετε ένα σχολείο; Αν ναι, γιατί;

Όχι, η διάθεση γεννήθηκε στην πορεία. Μετά από χρόνια στην τάξη κλείνει ένας κύκλος και αρχίζει μια πρόκληση.

• Υπάρχουν κατά την γνώμη σας  προβλήματα που να εμποδίζουν τους καθηγητές και εσάς να κάνετε την δουλειά σας; Αν ναι, πώς τα αντιμετωπίζετε;

Το πιο σημαντικό πρόβλημα είναι ότι οι καθηγητές έρχονται από μακριά και μένουν περισσότερες ώρες στο σχολείο. Από την άλλη όμως οι καθηγητές δέχονται γρήγορα τις αλλαγές.

• Κ. Διευθυντά, τι θα θέλατε να αλλάξετε σ’ αυτό το σχολείο;

Θα ήθελα να βελτιωθούν τα πράγματα  που σχετίζονται με την υποδομή του σχολείου (καλύτερη θέρμανση, συντήρηση του σχολείου) αλλά και οι εγκαταστάσεις.

• Πόσα χρόνια είστε σ’ αυτή την θέση;

Είμαι σ’ αυτό το σχολείο 3 χρόνια ως διευθυντής και είναι η πρώτη φορά που είμαι σ’ αυτή την θέση.

• Ποια είναι η γενική εικόνα συμπεριφοράς των μαθητών;

Αυτή την στιγμή πολύ καλή. Πριν από 3 χρόνια είχα απελπιστεί αλλά σιγά σιγά έπρεπε να καταλάβω ότι αυτό που βρίσκεις πρέπει να το πας πιο μακριά.

• Πώς νιώθετε που είστε υπεύθυνος για τόσα παιδιά;

Η ευθύνη είναι τεράστια, αλλά η ευχαρίστηση είναι ακόμα πιο μεγάλη μετά από μια καλή ενέργεια.

• Η συμπεριφορά σας προς τους μαθητές και τους δασκάλους είναι πάνω κάτω ίδια;

Πιστεύω πως είμαι περισσότερο αυστηρός με τους καθηγητές παρά με τους μαθητές. Δεν είμαστε στο σχολείο για να βολευόμαστε, αλλά για το καλό των παιδιών.

• Ποια είναι η εντύπωσή σας για το σχολείο μας;

Είμαστε ένα καλό σχολείο, κρίνοντας από την διάθεση. Γίνονται πολλά πράγματα εκτός σχολείου, όπως εθελοντικές εργασίες και διάφορα προγράμματα.

• Κ. Σκούφα, Πόσα χρόνια ήσασταν δάσκαλος; Διδάσκετε  ακόμα;

Είμαι 28 χρόνια δάσκαλος και 3 χρόνια διευθυντής. Η ειδικότητα μου είναι φυσικός και διδάσκω ακόμα.

• Σας έχει τύχει να θέλετε να παραιτηθείτε από αυτή την θέση λόγω κάποιου γεγονότος;

Όχι. Πολλές φορές υπάρχει απογοήτευση αλλά όχι μέχρι εκεί.

• Πιστεύετε πως όσο λιγότερα παιδιά βρίσκονται στο σχολείο τόσο καλύτερα είναι;

Κατά την γνώμη μου είναι καλύτερα για τα παιδιά, αλλά, αν ο αριθμός είναι υπερβολικά μικρός, θα εμφανιστούν πολλά προβλήματα που θα δυσχεράνουν την ομαλή λειτουργία του σχολείου.

• Πιστεύετε πως οι αποβολές είναι μια τιμωρία από την οποία μαθαίνουν τα παιδιά; Έχετε δώσει ποτέ αποβολή;

Σε όλα αυτά τα χρόνια που διδάσκω δεν έχω δώσει πότε αποβολή. Στο σχολείο μας είναι ελάχιστοι εκείνοι που τιμωρούνται με αποβολή, αλλά πιστεύω πως είναι ένας τρόπος διαπαιδαγώγησης για τους υπόλοιπους.

• Ευχαριστούμε πολύ, κύριε Σκούφα.

Κουκουμάνη Νικολέτα και Κουτσής Αντώνης

1 Σχόλιο