ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ ΓΙΑ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΕΣ

ground_preparation

Σεμινάρια για Ερασιτέχνες Αγρότες

real farm training 001

Για εσάς που επιθυμείτε να καλλιεργήσετε στο μικρό ή μεγαλύτερο λαχανόκηπό σας την ιδιοπαραγόμενη τροφή σας, είναι ίσως .
Το γεγονός ότι η καλλιέργεια λαχανικών δεν θα είναι επαγγελματική ενασχόληση δε σημαίνει πως απλά θα σπείρουμε ή θα φυτέψουμε και ό,τι βγει. Σκοπός είναι να αξιοποιηθεί στο μέγιστο δυνατό τόσο ο ελεύθερος χρόνος που θα διαθέσουμε όσο και τα μικρά ή μεγαλύτερα έξοδα που θα απαιτηθούν. Διαφορετικά, σύντομα θα χάσετε το ενδιαφέρον σας, βλέποντας πως οι κόποι σας δεν έχουν ουσιαστικούς καρπούς.

farm training 004Σας καλούμε να παρακολουθήσετε τα σεμινάρια που διοργανώνουμε ώστε να έχετε μια πρώτη αλλά ουσιαστική γνωριμία με έναν θαυμαστό κόσμο, αυτόν της δημιουργίας ζωής! Ιδιαίτερα χρήσιμο θεωρούμε πως είναι το πρακτικό κομμάτι της εκπαίδευσής σας, καθώς σε δικό μας ιδιωτικό λαχανόκηπο εντός Αττικής θα έχετε τη δυνατότητα να δείτε πώς καλλιεργούμε εμείς αλλά και να λύσετε επί τόπου όλες τις απορίες σας.

Σεμινάρια στο Περιβόλι

Posted in Σεμινάρια για Ερασιτέχνες Αγρότες

perivoli2Το »Περιβόλι στην Βάρη» ανοίγει τις πύλες του στο »Αληθινό Αγρόκτημα».

Εκπαιδεύει βιωματικά και ενημερώνει όσους θέλουν να βελτιώσουν τις γνώσεις τους σε σχέση με την καλλιέργεια, την διατροφή και την ευεξία. Από αρχές Μάρτη οργανώνονται σεμινάρια για βιολογική λαχανοκομία, οικιακή αυτάρκεια, φυτικό φαρμακείο, μελισσοθεραπεία, κ.α.

Τόπος διεξαγωγής των Σεμιναρίων:

perivolistivari

Το Περιβόλι στη Βάρη είναι ενα μινι-κτήμα 4 στρεμμάτων στο Χέρωμα της Βάρης (δίπλα στη Στρατιωτική Σχολή Ευελπίδων). Καλλιεργείται με φυσικές μεθόδους (αεικαλλιεργεια/ permaculture) από το 2011 και σκοπό έχει να εμπνεύσει, να ενθαρρύνει και να υποστηρίξει τους ανθρώπους που θέλουν να εντάξουν έναν πιο φυσικό τρόπο ζωής στην καθημερινότητα τους.

Διάρκεια Σεμιναρίων

Η κάθε θεματική ενότητα/σεμινάριο θα περιλαμβάνει 4-5 μαθήματα (ένα κάθε εβδομάδα), διάρκειας 4 ώρων.

Ο κύκλος των μαθημάτων θα επαναλαμβάνεται.

Τα Σεμινάρια στο Περιβόλι –  Άνοιξη 2014:

realfarm logo greek 002Εκπαιδευτές:

Ηλίας Κάνταρος,  Γεωπόνος, Σύμβουλος Αγροτικών Επιχειρήσεων

Ορέστης Δαβίας, Βιολόγος , Ερευνητής

Παναγιώτης Παπαδόπουλος Γεωπόνος MSc, Σύμβουλος Αγροτικών Εκμεταλεύσεων και Επιχειρήσεων Τροφίμων

Γιάννης Κωνσταντόπουλος Γεωπόνος, Σύμβουλος Βιολογικής Γεωργίας

Μάριος Δεσύλλας,  Γεωπόνος, Σύμβουλος Βιοδυναμικής Γεωργίας