Λευκός Πύργος

Η τάξη μου επισκέφτηκε το Λευκό πύργο. Η επίσκεψη μας είχε τίτλο Βυζαντινές  ώρες. Όταν μπήκαμε μέσα, μας είπαν να αφήσουμε τα πράγματα μας  σε μια γωνιά. Ύστερα χωριστήκαμε σε τρεις  ομάδες. Η ξενάγηση άρχισε! Ο δεύτερος όροφος είχε σχέση με τα ταξίδια των Βυζαντινών, το εμπόριο και τα προσκυνήματα. Ο τρίτος όροφος είχε  θέμα: Τα σπίτια και με ποιον τρόπο έτρωγαν οι Βυζαντινοί. Πιο πολύ ασχοληθήκαμε με  τη κουζίνα των Βυζαντινών. Επίσης σ’  εκείνον τον όροφο υπήρχε μια μακέτα μ’ ένα Βυζαντινό σπίτι.

Ο τέταρτος όροφος είχε επικεφαλίδα: Ένδυση και καλλωπισμός. Περιείχε κοσμήματα, σύνεργα του μαθητή για το σχολείο, ενδύματα που φορούσαν οι Βυζαντινοί και είδη χτενίσματος  μαλλιών των Βυζαντινών. Πριν φύγουμε κάθε ομάδα έκανε μια ζωγραφιά για αυτά που είδε στον Λευκό Πύργο.

Γεώργιος  Χ.  Δ2  2015-2016

ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ