Selena Gomez

selena-gomez-223

Η Selena Gomez είναι μια Αμερικανίδα ηθοποιός και τραγουδίστρια που γεννήθηκε 22 Ιουλίου 1992 στο Grand Prairie, Texas. Η καριέρα της ως ηθοποιός άρχισε το 2002 όταν έπαιξε έναν ρόλο σ τη σειρά Barney and Friends. Μεγάλη επιτυχία είχε όταν έπαιξε τον ρόλο της Alex Russo στη σειρά The wizards of Waverly Place. Σε κάποιες άλλες σειρές όπως το Hannah Montana, Jack and Cody on Bord και Sunny Munroe έκανε έκτακτες εμφανίσεις. Έπαιξε και στο Another Cinderella Story, Princess Protection Program, Monte Carlo (Plötzlich star) και Spring Breakers. Η μουσική καριέρα της άρχισε το 2008 και μέχρι σήμερα έχει κυκλοφορήσει τρία άλμπουμ.

selena1

Το 2009 η Selena διορίστηκε ως η νεότερη πρέσβειρα της UNICEF. Στην πρώτη επίσημη αποστολή της ταξίδεψε στην Γκάνα στις  για να δει από κοντά τις αντίξοες συνθήκες διαβίωσης των παιδιών που στερούνται αγαθά όπως καθαρό νερό, τροφή, εκπαίδευση και υγειονομική περίθαλψη.

Η Γκόμεζ έχει βραβευθεί με τα Young Artist Awards, Teen Choice Awards, Kids Choice Awards, Primetime Emmy Awards, People’s Choice Awards, Radio Disney Music Awards. Είχε 77 συνολικά υποψηφιότητες σαν σόλο καλλιτέχνιδα και ακόμα περισσότερες μαζί με το συγκρότημα της «Selena Gomez & The Scene».

Αναστασία Γκούγκλια