Οι σκέψεις μας

Καλώς ήρθατε στην εφημερίδα μας!

Είναι γνωστό  πως η σχολική εφημερίδα  αποτελεί ένα  δυναμικό μέσο  διαλόγου, το οποίο δίνει την ευκαιρία στους μαθητές  να αναδείξουν τις απόψεις  τους στην  ευρύτερη σχολική κοινότητα.

Μέσα από τη δημιουργία της ηλεκτρονικής εφημερίδας, στο μάθημα της Πληροφορικής, επιθυμώ να προσφέρω στους μαθητές σε συνδυασμό με την αξιοποίηση της τεχνολογίας νέα ερεθίσματα για γνώση, έκφραση και δημιουργία για θέματα που τους ενδιαφέρουν.

Η χρησιμότητα ενός ηλεκτρονικού περιοδικού ή εφημερίδας βασίζεται κυρίως στη δυνατότητα συνεργασίας που προσφέρει σε μία ομάδα με κοινούς μαθησιακούς στόχους, αλλά και στη δημοσιοποίηση των δραστηριοτήτων της ομάδας κάτι το οποίο έχει αποδειχθεί ότι λειτουργεί θετικά στην επίτευξη των στόχων της ομάδας.

Οι μαθητές μπορούν να καλλιεργήσουν τις αξίες της υπευθυνότητας και της συνεργατικότητας. Επιπλέον, οι μαθητές συχνά επιθυμούν να δουν τις εργασίες τους δημοσιευμένες, καθώς με αυτό τον τρόπο ενθαρρύνονται να εκφραστούν.

Ευχόμαστε να σας ταξιδέψουμε μέσα από τις σκέψεις και τις δημιουργίες μας!

Υπηρεσία των Ηλεκτρονικών Σχολικών Περιοδικών & Εφημερίδων

Η υπεύθυνη καθηγήτρια: