ΤΟ ΚΟΚΟΝΙ

ΑΠΟ: ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΚΑΤΩ ΚΑΣΤΡΙΤΣΙΟΥ - Μαρ• 02•16

της  Μυρσίνης Μαρκαντωνάτου

Το Κοκόνι είναι ένα μικρόσωμο σκυλάκι το οποίο είναι έξυπνο. Είναι αθλητικός τύπος και πολύ ενεργητικός. Από παλιά ήταν ένα κατοικίδιο ζώο που μέχρι σήμερα έχει παραμείνει ίδιο, στην εμφάνιση του. Έχει μακρύ τρίχωμα, κοντά πόδια και φουντωτή ουρά. Το τρίχωμά του είναι κοντό με ανοιχτό καφέ με άσπρο στα πόδια του. Στα χρώματα που θα το βρείτε είναι τα έξης: άσπρο, μαύρο, κανελλί, μπεζ, καφέ, κρεμ, χρυσαφί. Η μουσούδα του είναι μακριά και μοιάζει με της αλεπούς. Τα αυτιά του είναι κοντά και κατσαρά. Το σώμα του είναι μικρό στο ύψος των ποδιών του και αυτό του επιτρέπει να τρέχει γρήγορα, επίσης γιατί έχει δυνατά πόδια. Δεν κάνει σακούλες στον λαιμό γιατί ο λαιμός του είναι σε μέτριο μήκος είναι ελαφρός και τοξωτός. Είναι όμορφο και αγαπάει τους ανθρώπους όπως και τα άλλα ζώα. Γαβγίζει σε αγνώστους και σε πράγματα που δεν έχει ξαναδεί. Έχει μεγάλα μάτια και πολύ καμαρωτό περπάτημα. Το αρσενικό σκυλί ζυγίζει 4Κ μέχρι 8Κ.Το θηλυκό σκυλί ζυγίζει 4Κ μέχρι 6Κ.

Είναι σκύλος συντροφιάς και φύλακας των σπιτιών. Μένει ξάγρυπνος για να σε φυλάει την νύχτα και το πρωί. Είναι γενναίος και αξιόπιστος για φύλακας. Δεν κυνηγάει ποτέ του τα ποντίκια και τρώει κόκαλα, κρέας και σκυλοτροφή. Αυτό το σκυλί είναι πάντα χαρούμενο και δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από ένα άλλο μικρόσωμο σκυλί. Είναι εύκολο να το εκπαιδεύσεις και να το μάθεις. Έχει καθαρά μάτια και δεν θα σας απασχολήσει πότε με προβλήματα υγείας στα μάτια και στα οστά. Το σκυλί αυτό είναι σπιτιού γιατί δεν αντέχει στο κρύο λόγο του τριχώματος του. Είναι φιλικά με τα παιδιά ενώ μπορεί εύκολα να παίξει με μικρότερα γατάκια και σκυλάκια. Το κοκόνι θα το βρούμε και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό.