ΤΟ ΠΕΙΡΑΜΑ ΤΟΥ ΕΡΑΤΟΣΘΕΝΗ

ΑΠΟ: ΜΑΡΟΥ ΕΛΕΝΗ - Μαρ• 23•18

20180320_124336

Την Τρίτη 20 Μαρτίου 2018 (Εαρινή Ισημερία) πραγματοποιήθηκε στην αυλή του 5ου Γυμνασίου Βόλου δράση με τίτλο «Το Πείραμα του Ερατοσθένη για τον υπολογισμό της ακτίνας της Γης».

Το πείραμα αυτό συγκαταλέγεται μεταξύ των 10 πιο χαρακτηριστικών επιστημονικών πειραμάτων στην ιστορία της Φυσικής. Τη μέρα της Εαρινής Ισημερίας, ο Ήλιος βρίσκεται ακριβώς πάνω από τον Ισημερινό της Γης, έτσι είναι «ευκαιρία» να πραγματοποιηθεί το πείραμα του Ερατοσθένη, αφού γνωρίζουμε τον τόπο που ο Ήλιος στέλνει κατακόρυφα τις ακτίνες του.

Στην δράση συμμετείχαν ομάδες μαθητών των τριών τάξεων του σχολείου, με την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών Αικατερίνης Γαρυφάλλου (ΠΕ4),  Άννας Κωστάκη (ΠΕ4) και Μαρίας Γεροβασίλη (ΠΕ3).

Οι μαθητές έκαναν παρατηρήσεις, μετρήσεις, υπολογισμούς και αντάλλαξαν δεδομένα. Η δράση ανέδειξε τον ενθουσιασμό, τη φαντασία και το πνεύμα συνεργασίας των μαθητών και ήταν κατά κοινή ομολογία διδακτική και επιτυχημένη.

Η ακριβέστερη μέτρηση αντιστοιχούσε σε Ακτίνα Γης= 6424km20180320_124401