Ένας κόσμος χωρίς πόλεμο

Γιαλαμπούκης Γιώργος

zz

Αν θα υπάρχει παντού ΕΙΡΗΝΗ ο κόσμος μας θα είναι πολύ καλύτερος.

Δεν θα υπάρχουν θύματα πολέμου, δεν θα χρειάζεται να ξοδεύουμε άσκοπα λεφτά για πολεμοφόδια, δεν θα υπάρχει φτώχια, κατεστραμμένα κτίρια.

Όλα τα παιδιά έχουν δικαίωμα να έχουν φαγητό, φροντίδα, σπίτι, να πηγαίνουν σχολείο, να μορφώνονται και να ζουν όπως όλοι οι άλλοι κανείς δεν είναι ανώτερος.

Ο πόλεμος καταστρέφει σπίτια, σχολεία, πόλεις, ολόκληρα κράτη ακόμα και την φύση. Οι συνέπειες του πολέμου είναι μακροχρόνιες και πολύ δύσκολες.

Καταστρέφονται δέντρα, τα φυτά μαραίνονται τα ζώα τρέχουν τρομαγμένα, τα παιδιά, οι γονείς τι θα απογίνουν;

Γι’αυτό το πρόβλημα η λύση είναι μία, να σταματήσουν οι πόλεμοι.

Αυτό είναι το όνειρο κάθε παιδιού, κάθε παιδιού που στις χώρες που υπάρχει πόλεμος

υποφέρει από πόνο. Οι μάνες βλέπουν τα παιδιά τους να πεθαίνουν το ένα μετά το άλλο, κλαίνε θρηνούν για τα παιδιά τους όμως αυτοί που πολεμούν το καταλαβαίνουν άραγε;

Όλα τα παιδιά της Γης

έχουν ίσα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ

One comment on “Ένας κόσμος χωρίς πόλεμο

1. Ο/Η Δέσποινα λέει:

Μια υπέροχη έκθεση από έναν μικρό μαθητή! Μπράβο Γιώργο!