Η λιμνούλα του βατράχου

School-Kids_jpeg

Η λιμνούλα του βατράχου

Οδηγίες

Χαράζουμε  έναν κύκλο µε διάμετρο τουλάχιστον 8 μέτρα.  Αυτό θα είναι και το «λιβάδι». Έξω απ’ αυτόν τον κύκλο βρίσκεται το «ποτάµι» και στη μέση του «λιβαδιού»  ορίζουμε µ’ ένα μικρό  κύκλο τη «λιμνούλα». Μετά χαρακτηρίζουμε τρία παιδιά «πελαργούς» . Τα υπόλοιπα παιδιά είναι οι «βάτραχοι» και πηγαίνουν μέσα στη λιμνούλα. Από εδώ προσπαθούν, περνώντας το «λιβάδι», να φτάσουµε για ασφάλεια στο «ποτήρι».  Όµως, οι πεινασμένοι πελαργοί προσπαθούν να πιάσουν τους «βατράχους» και να τους «καταβροχθίσουν». Το παιχνίδι τελειώνει, όταν οι πελαργοί «φάνε» όλους τους «βατράχους». Αυξάνοντας τη δυσκολία του παιχνιδιού,  συμφωνούμε οι «βάτραχοι» να μετακινούνται µε πηδηματάκια και οι «πελαργοί»  µόνο µε κουτσό.

Μάριο Mπρούκα

Β τάξη