Η Παναγία της Τήνου

eikona

Η ΤΗΝΟΣ -Το νησί της Παναγίας

Η Τήνος είναι το νησί της Παναγίας. Εμένα μου αρέσει πολύ. Αν θέλετε να πάτε διακοπές μπορείτε να πάτε εκεί. Οπωσδήποτε να επισκεφτείτε την εκκλησία της Ευαγγελίστριας της Τήνου με τη θαυματουργή εικόνα της (την είδε στον ύπνο της η μοναχή Πελαγία του μοναστηριού του νησιού). Κάθε δεκαπενταύγουστο γίνεται λαϊκό προσκύνημα και πανηγυρισμός. Πάρα πολλά θαύματα έγιναν γι’ αυτό ονομάστηκε «ιερό νησί» της Παναγίας.

Μπορείς ακόμα να δεις περιστερώνες, ανεμόμυλους και αμέτρητα ξωκλήσια. Ξερολιθιές και πηγές. Έχει πολλές παραλίες. Θα σας πω μερικές: Λιβάδα, Κολυμπήθρα, Άγιος Ρωμανός, Κουμελάς, Αγία Θάλασσα, Καλύβια, Άγιος Φωκάς. Επίσης να επισκεφτείτε το Αρχαιολογικό Μουσείο του νησιού που έχει εξαιρετικό ενδιαφέρον.

Έχει τη δημόσια καλλιτεχνική Σχολή Ζωγραφικής και Μαρμαρογλυπτικής Πανόρμου και τη βιοτεχνική σχολή (υφαντουργία) με μεγάλη ιστορία. Η Τήνος έχει πολύ μεγάλους καλλιτέχνες και γλύπτες όπως: Γιαννούλης Χαλεπάς, Νικηφόρος Λύτρας, Νικόλαος Γύζης και άλλοι.

Μην ξεχάσετε να φάτε τα υπέροχα φαγητά και τα φρέσκα ψάρια του νησιού.

Πέτροβα Έλενα   Β΄τάξη