Γ΄2 / « Η παράδοση πάει … σχολείο » (σχολ. έτος 2016 – 2017)

ΑΡΓΑΛΕΙΟΣ 3

Γ΄1 –  Γ΄2 –  Δ΄2  ( (σχολ. έτος 2016 – 2017)

«Μυθολογία, παιδί και υφαντική»

«Είμαστε όλοι … φίλοι «

Επιθυμώντας να φέρουμε τα παιδιά σε επαφή με στοιχεία της λαϊκής μας παράδοσης, να συνειδητοποιήσουν την αξία του λαϊκού μας πολιτισμού, να ευαισθητοποιηθούν και να κατανοήσουν ότι όλοι μας θα πρέπει να συμβάλλουμε στη διατήρησή του, αβίαστα οδηγηθήκαμε στην πρόκληση να οργανώσουμε στο σχολείο μας μια γωνιά, αφιερωμένη στο λαϊκό μας πολιτισμό.

Με τη βοήθεια των γονιών, των γιαγιάδων και των παππούδων μας συλλέξαμε το σχετικό υλικό  (βλ.   Β΄1 – Β΄2 /Λαογραφική γωνιά σχ. έτος  2015 – 2016). Φτιάξαμε τα δικά μας έργα. Ο ζήλος και ο ενθουσιασμός όλων ήταν απερίγραπτος.

Ήταν κάτι που θέλαμε από καιρό να το κάνουμε και περιμέναμε την κατάλληλη στιγμή για να αναπτύξουμε και να παρουσιάσουμε, με το μικρό μας    Μ ο υ σ ε ί ο,   το πολύ μεγάλο αυτό κομμάτι της λαϊκής μας παράδοσης και να το εντάξουμε στην εκπαιδευτική διαδικασία που είναι ένα ζητούμενο της εποχής μας!

Με τη συμβολή των τμημάτων: Β΄1 – Β΄2 – Γ΄2   (2015 – 2016)

Γ΄1 – Γ΄2 – Δ΄2  (2016 – 2017)

και την αμέριστη υποστήριξη της διεύθυνσης, της δασκάλας των εικαστικών και του συλλόγου γονέων και κηδεμόνων του σχολείου μας.

ΕΠΙΜΕΛΕΙΑ:  Γκαλέτσα Ελένη  -  Κουκουτσάκη Μαρία  -  Ελευθεριάδου Ιωάννα  -  Λογοθετίδου Κωνσταντία  -  Ντζάνη Δήμητρα

ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ:  Νίκος Αναστασίου

13.  ΒΙΒΛΙΟ ΕΝΤΥΠΩΣΕΩΝ

14. ΛΑΟΓΡΑΦΙΚΗ ΓΩΝΙΑ