Βραδιά Ερευνητή 2015

be

Την Παρασκευή 25 Σεπτεμβρίου (18:00-24:00) στους εντυπωσιακούς χώρους του Κέντρου Πολιτισμού ΕΛΛΗΝΙΚΟΣ ΚΟΣΜΟΣ του Ιδρύματος Μείζονος Ελληνισμού, πραγματοποιήθηκε η κεντρική εκδήλωση της «Βραδιάς του Ερευνητή 2015».

H Βραδιά του Ερευνητή είναι μια γιορτή για την Επιστήμη και την Έρευνα, που διοργανώνεται κάθε χρόνο την τελευταία Παρασκευή του Σεπτεμβρίου σε περισσότερες από 300 πόλεις σε όλη την Ευρώπη.

Τα Πρότυπα και Πειραματικά Σχολεία (ΠΠΣ) συμμετείχαν με δικό τους εκθεσιακό περίπτερο σε συνεργασία με το Ε.Κ.Ε.Φ.Ε. ΔΗΜΟΚΡΙΤΟΣ δίνοντας τη δυνατότητα στους μαθητές των ΠΠΣ να παρουσιάσουν πρωτότυπες δραστηριότητες ως «μικροί ερευνητές» δίπλα σε επιστήμονες – ερευνητές των μεγαλύτερων ερευνητικών ιδρυμάτων της χώρας μας.

Οι μαθητές Καραολίδης Νικόλαος, Δικαίου Κατερίνα και Πασλής Παναγιώτης εκπροσωπώντας τον Όμιλο Ψηφιακής Αφήγησης του σχολείου μας, παρουσίασαν τις πρωτότυπες δημιουργίες μας στους επισκέπτες του εκθεσιακού περιπτέρου των ΠΠΣ.

Αφίσα Βραδιά Ερευνητή 2015DSCN1716