Ραδιοφωνικός Διαγωνισμός «Κάντο να ακουστεί»

European School Radio Logo

Σταθμός Τέταρτος: Η Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση του Υπουργείου Πολιτισμού, Παιδείας και Θρησκευμάτων και η Επιστημονική Εταιρία «European School Radio, Το Πρώτο Μαθητικό Ραδιόφωνο» συνδιοργάνωσαν  το 2ο Φεστιβάλ Μαθητικού Ραδιοφώνου. Στο πλαίσιο του Φεστιβάλ υλοποιήθηκε και ο μαθητικός ραδιοφωνικός διαγωνισμός «Κάντο ν’ ακουστεί».

Με τη συμμετοχή μας στο διαγωνισμό είχαμε την ευκαιρία να εκφραστούμε δημιουργικά και να στείλουμε ένα ηχητικό κοινωνικό μήνυμα κατά του ρατσισμού. Παρουσιάσαμε με δικό μας, αυθεντικό τρόπο, το ρόλο που μπορεί να παίξουν οι γονείς στο σοβαρό πρόβλημα του ρατσισμού, καλλιεργώντας λάθος πρότυπα στα παιδιά τους.

Για τη δημιουργία του 3λεπτου ηχητικού μηνύματος σεβασμού και αποδοχής του διαφορετικού αξιοποιήσαμε το λογισμικό ηχογράφησης και επεξεργασίας ήχου Audacity.