ΗΜΕΡΙΔΑ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΓΙΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΑΓΩΓΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Νοε• 17•17

Δημοσίευση1

Τα προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας

στα πλαίσια των σχολικών δραστηριοτήτων

(εγκύκλιος 2017-18)

συνδέουν τις εκπαιδευτικές με τις επαγγελματικές επιλογές των μαθητών/τριών, δηλαδή

το παρόν της εκπαιδευτικής πράξης με τη χάραξη της σταδιοδρομίας των μαθητών στο μέλλον .

Επίσης τα προγράμματα σχολικών δραστηριοτήτων ενισχύουν τις κοινωνικές, συναισθηματικές και μεταγνωστικές δεξιότητες των μαθητών.

Επιπλέον τα προγράμματα Αγωγής σταδιοδρομίας διευκολύνουν τη σχολική ένταξη σε μια διαδικασία αυτογνωσίας

και ενσυναίσθησης, ενώ παράλληλα οι μαθητές ενισχύονται στην ενεργό πληροφόρηση.

Για τους παραπάνω λόγους η υπεύθυνη ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ κ. Μπιλανάκη Ελευθερία οργανώνει ενημερωτική συνάντηση

Παρασκευή 24/11/17 ,
ώρα 12.30 -14.30

στο χώρο του ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ (ΑΓΙΟΥ ΠΑΥΛΟΥ 51 ΚΑΙ ΚΛΕΙΤΟΡΟΣ )

με τους ενδιαφερόμενους εκπαιδευτικούς που θα ήθελαν να συγκροτήσουν παιδαγωγική ομάδα και να αναλάβουν την υλοποίηση προγράμματος σύμφωνα με συγκεκριμένη διδακτική μεθοδολογία και προσέγγιση που ευνοεί τη διαθεματικότητα και τη χάραξη παιδαγωγικών στόχων .

Θα έχουμε τη δυνατότητα να συζητήσουμε:

Παρακαλούνται οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί να επικοινωνήσουν μαζί της στο τηλ. 2105741999 , 6977018936, προκειμένου να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους ή να αποστείλουν email : mail@2kesyp-g-athin.att.sch.gr μέχρι 21/11/17.

ΑΙΤΗΣΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ
ΑΙΤΗΣΗ