Ο μικρός Ρεμί-μετάβαση

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Νοε• 12•17

Η μετάβαση

Mε αφορμή την ιστορία του μικρού Ρεμί από το διήγημα του Ε. Μαλό: «Χωρίς οικογένεια» οι μαθητές έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν για τη διαδικασία της μετάβασης και τα συναισθήματα που προκύπτουν σε αυτήν.

DSC00702Απόσπασμα

Ο δρόμος που πήραμε πήγαινε στριφογυριστά στο βουνό, κι έβλεπα έτσι κάθε λίγο το σπίτι της κυρά Μπαρμπερίν, να μικραίνει συνέχεια.

Ήξερα το δρόμο: μόλις φτάναμε στην τελευταία στροφή , θα αντίκριζα το σπίτι για τελευταία φορά και μετά θα το έχανα για πάντα.

Εμπρός το άγνωστο και πίσω το σπίτι όπου μεγάλωσα ευτυχισμένα.
Φτάσαμε στην κορυφή.
Ο Βιτάλι δε με είχε αφήσει από το χέρι του.
«Να ξεκουραστώ λίγο;» τον ρώτησα.
«Βεβαίως , παιδί μου».
Μου άφησε το χέρι και τον είδα να γνέφει στο Καπί. Το σκυλί ήλθε πίσω μου για να με φυλάει. Αν προσπαθούσα να φύγω θα με άρπαζε.
Πήγα στην άκρη του δρόμου και ο Καπί με ακολούθησε.
Κάθισα με μάτια βουρκωμένα κι έψαχνα να δω το σπίτι της κυρα Μπαρμπερίν.
Από κάτω απλωνόταν η κοιλάδα που αφήσαμε, με τα λιβάδια και τά δάση και πέρα στεκόταν μόνο το σπίτι της μητέρας. Το ξεχώρισα εύκολα ανάμεσα στα δέντρα, γιατί από την καμινάδα έβγαινε καπνός που ανέβαινε ψηλά.

Νόμισα ότι έφερνε ως εμένα τη μυρωδιά της βελανιδιάς και ότι ήμουν ακόμη καθισμένος πλάι στο τζάκι , στο μικρό σκαμνί, με τα πόδια κοντά στη φωτιά, ενώ ο άνεμος έφερνε τον καπνό στο πρόσωπό μου. ….

ΑΣΚΗΣΕΙΣ

•  Δοκιμάστε να περιγράψετε με τη βοήθεια των γαλάζιων λέξεων τις εικόνες που βλέπει ο μικρός ήρωας
  • Μπορείτε με τη βοήθεια των υπογραμμισμένων κόκκινων  λέξεων και των ήχων να περιγράψετε τα συναισθήματα του ήρωα;
  • Ποια εναλλακτική τροπή θα δίνατε στην ιστορία;
  • Ποια μεταβατικά στάδια συναντά κάποιος στη ζωή του;
  • ΜΕΤΑΒΑΣΗ ΑΠΟ ΠΑΙΔΙΚΗ ΗΛΙΚΙΑ

ΦΥΛΛΑΔΙΟ