ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΜΑΘΗΜΑΤΑ-ΦΥΛΛΑΔΙΑ ΣΕΠ

ΣΗΜΕΙΩΣΕΙΣ-
ΒΑΣΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ-LEΞΕΙΣ-ΚΛΕΙΔΙΑ
VIDEO ΤΗΣ Κ. ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΣΤΗΝ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΤΑΞΗ ΦΥΛΛΑΔΙΟ ΠΡΩΤΑΓΟΡΑ

Συγγραφική δραστηριότητα για θέματα συμβουλευτικής και επαγγελματικού προσανατολισμού κ. Μπιλανάκη ΕΔΩ

1. «Συμβουλευτική για γονείς»
2. «Εφηβεία, επικοινωνία και εκπαιδευτικό σύστημα»
3. «Εφηβεία, σχολείο και μάθηση»
4. «Λήψη απόφασης: γονείς και έφηβοι»
5. «Η συμπλήρωση του μηχανογραφικού και ο Σχολικός Επαγγελματικός Προσανατολισμός: Μάθε ποιος είσαι και γίνε αυτός».
6. «Ανάπτυξη διεκδικητικής συμπεριφοράς»
7. «Ο ρόλος της οικοσωματικής- βιωματικής προσέγγισης και η οικοσυστημική προσέγγιση στα προβλήματα συμπεριφοράς και στη μάθηση»
8. «Mαθησιακές δυσκολίες και ΣΕΠ»
9 «Επικοινωνία στην τάξη και ΣΕΠ» κλπ
10. ¨Η ομαδοσυνεργατική μάθηση στα φιλολογικά μαθήματα, στην ερευνητική εργασία και στο ΣΕΠ».

11. Ιστορίες επαγγελματικού προσανατολισμούΙστορίες επαγγελματικού προσανατολισμού, φυλλάδιο ασκήσεων ΣΕΠ
Στο e-book με τίτλο «Ιστορίες Επαγγελματικού Προσανατολισμού» της κυρίας ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ, υπ. ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, θα βρείτε υλικό για την συμβουλευτική και τον επαγγελματικό προσανατολισμό, καθώς και ασκήσεις και φύλλα εργασίας.
12.Οδηγός για το Γυμνάσιο -Λύκειο -ΕΠΑΛ 2016-17
ΠΗΓΑΙΝΩ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟΣτον παρακάτω σύνδεσμο μπορείτε να κατεβάσετε το ενημερωτικό τεύχος για τα ΓΕΛ-ΕΠΑΛ με τον τίτλο «Πηγαίνω στο σχολείο 2016-2017″ από την Ε. Μπιλανάκη, υπεύθυνη του ΚΕΣΥΠ Περιστερίου.

«Πηγαίνω στο σχολείο 2016-2017″ για τα ΓΕΛ-ΕΠΑΛ
13.Καλλιέργεια δεξιοτήτων στην εκπαιδευτική διαδικασίαΣτο επισυναπτόμενο αρχείο θα βρείτε την παρουσίαση από την Υπεύθυνη ΣΕΠ του ΚΕΣΥΠ Περιστερίου Ε. Μπιλανάκη, στους μαθητές του 1ου ΓΕΛ Περιστερίου, στα πλαίσια της ημερίδας «Καλλιέργεια δεξιοτήτων στην εκπαιδευτική διαδικασία».
14.Κριτήρια και λήψη απόφασηςΚριτήρια και λήψη απόφασης

«Κριτήρια και λήψη απόφασης» – ΚΕΣΥΠ Περιστερίου

Στον παρακάτω σύνδεσμο θα βρείτε υλικο από την παρουσίαση (τρία συνημμένα αρχεία, παρουσίαση και υποστηρικτικό υλικό) στο Κοινωνικό φροντιστήριο του Ιερού Ναού Ευαγγελιστρίας Περιστερίου από την Υπεύθυνη ΣΕΠ, του ΚΕΣΥΠ Περιστερίου Ε. Μπιλανάκη με θέμα : «Κριτήρια και λήψη απόφασης».

15.Ευάλωτες ομάδες στο σχολείο

Στα ακόλουθα αρχεία (αρχείο 1 και αρχείο 2) μπορείτε να δείτε το υλικό που παρουσιάστηκε ως εισήγηση της κ. Μπιλανάκη, υπεύθυνης ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, στην ημερίδα με θέμα: «Ευάλωτες ομάδες και επικίνδυνες μορφές συμπεριφοράς- βραχεία εκπαιδευτική παρέμβαση επαγγελματικού προσανατολισμού» με στόχο τη συναισθηματική μάθηση, που πραγματοποιήθηκε στις 23-2-2017.

16.Η συμβολή του ΣΕΠ στο σχολείοΜέσω του ακόλουθου συνδέσμου μπορείτε να δείτε το υλικό της παρουσίασης από την ενημέρωση γονέων που έγινε 5-10-2016 στο 1ο ΓΕΛ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ, με θέμα: «Η συμβολή του ΣΕΠ στο σχολείο», από την υπ. του ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ κυρία Μπιλανάκη.

17.ΑΞΙΟΠΟΙΗΣΗ ΝΕΩΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΩΝ ΚΑΙ ΣΕΠ

Στο ακόλουθο αρχείο μπορείτε να βρείτε υλικό που αφορά στην παρουσίαση του εργαστηρίου ΣΕΠ που διεξήχθη στις 16-11-2016 με θέμα:»Αξιοποίηση νέων τεχνολογιών και ΣΕΠ» από την υπ. του ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ κυρία Μπιλανάκη.
18.ΤΟ ΠΡΙΝ ΚΑΙ ΤΟ ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟΥ

Στην παρουσίαση της κ. Μπιλανάκη (ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ) που επισυνάπτεται, περιλαμβάνεται: Παρουσίαση των σχολών ανά πεδίο καθώς και στοιχεία συμβουλευτικής και επαγγελματικού προσανατολισμού.
Ενδεικτικά αναφέρονται:
• Η αναγκαιότητα της συναισθηματικής νοημοσύνης και η ενσυναίσθηση.
• Οι δεξιότητες του 21ου αι.
• Τρόποι λήψης απόφασης
• Τα επαγγέλματα του μέλλοντος.

Επισυνάπτεται επίσης και το τεύχος: ΟΔΗΓΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ ΓΕΛ στο οποίο παρατίθενται οι σχολές ανά πεδίο με χρήσιμες συνδέσεις και άλλες πληροφορίες.

• ΕΕΥΑΛΩΤΕΣ ΟΜΑΔΕΣ