Ο γέρος και η θάλασσα-η προσπάθεια και ο στόχος

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Νοε• 12•17

ΕΝΟΤΗΤΑ
ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑ
Η επαγγελματική εξέλιξη κάποιου σε έναν τομέα, η σταδιακή ανέλιξή του στις ανώτερες βαθμίδες του επαγγέλματος, στο οποίο αφιέρωσε όλη την παραγωγική περίοδο της ζωής του· καριέρα:

Με αφορμή το διήγημα του Ε. Χεμινγουαίη. «Ο γέρος και η θάλασσα»

Πατώντας στις υπογραμμισμένες λέξεις ακούτε το χαρακτηριστικό ήχο.
Λέξεις κλειδιά: προσπάθεια, στόχος

ΚΕΙΜΕΝΟ

Ο γέρος κωπηλατούσε σταθερά, χωρίς μεγάλη προσπάθεια, γιατί ήταν ήρεμη η θάλασσα και τον βοηθούσε να διατηρεί άνετα την ίδια πάντα ταχύτητα, εκτός από τα
κυματάκια που σήκωνε καμιά φορά στη δίνη του το ρεύμα.
Roger Fry (1866-1934)  Boats in Harbour, South of France.26805446_1526465354138347_2145474877252703468_nRoger Fry (1866-1934) Boats in Harbour, South of France.
Κι άφηνε το ρεύμα να κάνει εκείνο την περισσότερη δουλειά

και καθώς άρχιζε να χαράζει πια….
είδε πως είχε κιόλας ξανοιχτεί πολύ πιο μακριά από όσο λογάριαζε να βρίσκεται εκείνη την ώρα.

«Δούλεψα στο βαθύ πηγάδι μια ολάκερη εβδομάδα» σκεφτόταν, «και δεν έκανα τίποτα.
Σήμερα θα δουλέψω πέρα εκεί, όπου μαζεύεται ο τόνος, και μπορεί μαζί με αυτόν να βρεθεί και κανένα ψάρι μεγάλο».

Sunrise_and_set
Προτού φέξει για καλά, έριξε τα δολώματα κι άφησε να τον παρασύρει το ρεύμα. Το πρώτο δόλωμα το ΄ριξε στις σαράντα οργιές.
Το δεύτερο στις εβδομήντα πέντε , το τρίτο και το τέταρτο είχαν ριχτεί μες στο γαλάζιο νερό στις εκατό και στις εκατόν είκοσι πέντε οργιές.
Το κάθε δόλωμα κρεμόταν με το κεφάλι προς τα κάτω.

Το στέλεχος του αγκιστριού ήταν ολάκερο μπηγμένο στο ψαχνό, καλοδουλεμένο και γερά σφιγμένο, ενώ τα ακάλυπτα μέρη του αγκιστριού, η καμπύλη και η αιχμή ήτανε σκεπασμένα με φρέσκιες σαρδέλες….
Sunrise_and_set
Ο ήλιος πρόβαλε απαλά από τη θάλασσα και ο γέρος μπόρεσε τώρα να δεί
τις άλλες βάρκες, χαμηλά πάνω στο νερό, πολύ κοντά στην ακτή, σκορπισμένες πέρα πέρα στο ρεύμα….

Wu Guanzhong (1919-2010)  Boats.Wu Guanzhong (1919-2010) Boats.

Eρωτήσεις για μαθητές
οι μαθητές καλούνται να αναρωτηθούν για τη διαδικασία επίτευξης στόχου και την αναγκαία προετοιμασία.

1. Περιγράψτε τη διαδικασία ψαρέματος του γεροψαρά στη διάρκεια του χρόνου
  2. Σημειώστε τα βασικά σημεία των σκέψεων του στο μονόλογο του;
  3. Ποια συνέχεια δίνετε εσείς στην ιστορία αυτή;
  4. Στο δικό σας πλάνο, ποια βήματα θα ακολουθήσετε για την επίτευξη των στόχων σας στη σταδιοδρομία σας;

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ

Μπορείτε να υποβάλλετε τις απαντήσεις σας σε αυτή τη ΦΟΡΜΑ

ΣΧΕΤΙΚΑ

ΔΕΞΙΟΤΗΤΕΣ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗΣ ΣΤΑΔΙΟΔΡΟΜΙΑΣ