Μουσικά και Πρότυπα Γυμνάσια

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Ιουν• 22•16

ΜΟΥΣΙΚΑ
1. Το διδακτικό έτος στα Μουσικά Γυμνάσια και Λύκεια αρχίζει την 1η Σεπτεμβρίου και λήγει την 30η Ιουνίου του επόμενου έτους.
2. Κατά τη διάρκεια του διδακτικού έτους διεξάγεται η διδασκαλία των μαθημάτων και γίνονται οι κάθε είδους εξετάσεις.
3. Η διδασκαλία των μαθημάτων στα Μουσικά Γυμνάσια διεξάγεται σε δύο διδακτικές περιόδους που ονομάζονται τετράμηνα.
4. Στα Μουσικά Γυμνάσια η πρώτη περίοδος (1ο τετράμηνο) διαρκεί από 11 Σεπτεμβρίου έως 20 Ιανουαρίου και η δεύτερη περίοδος (2ο τετράμηνο) από 21 Ιανουαρίου έως 31 Μαΐου.
5. Στα Μουσικά Λύκεια η πρώτη περίοδος (1ο τετράμηνο) διαρκεί από 11 Σεπτεμβρίου έως 20 Ιανουαρίου και η δεύτερη περίοδος (2ο τετράμηνο) από 21 Ιανουαρίου και λήγει τον μήνα Μάιο σε ημερομηνία που ορίζεται με απόφαση του Υπουργού Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Ζ. ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΣ ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ
1. ΜΟΥΣΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ
Τα μαθήματα που διδάσκονται στο Μουσικό Γυμνάσιο διακρίνονται σε μαθήματα γενικής παιδείας και σε μαθήματα μουσικής παιδείας.
1.1. Τα μαθήματα γενικής παιδείας που διδάσκονται στο Μουσικό Γυμνάσιο κατατάσσονται σε τρεις ομάδες, ως εξής:
Η πρώτη ομάδα (Ομάδα Α΄) περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα γενικής παιδείας:1) Νεοελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (Γλωσσική Διδασκαλία και Νεοελληνική Λογοτεχνία), 2) Μαθηματικά, 3) Φυσική και 4) Ιστορία.
Η δεύτερη ομάδα (Ομάδα Β΄) περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα γενικής παιδείας: 1) Αρχαία Ελληνική Γλώσσα και Γραμματεία (Αρχαία Ελληνική Γλώσσα, Αρχαία Ελληνικά Κείμενα από Μετάφραση), 2) Χημεία, 3) Βιολογία,
4) Γεωλογία-Γεωγραφία, 5) Κοινωνική και Πολιτική Αγωγή, 6) Θρησκευτικά, 7) Αγγλικά, 8) Δεύτερη ξένη γλώσσα, 9) Ιστορία Τέχνης και 10) Θέατρο.
Η τρίτη ομάδα (Ομάδα Γ΄) περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα γενικής παιδείας: 1)Πληροφορική, 2) Καλλιτεχνικά και 3) Φυσική Αγωγή – Ελληνικοί Παραδοσιακοί Χοροί.
1.2. Τα μαθήματα μουσικής παιδείας που διδάσκονται στο Μουσικό Γυμνάσιο κατατάσσονται σε τρείς ομάδες ως εξής:
Η πρώτη ομάδα (Ομάδα Α΄) περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα μουσικής παιδείας:
1) α. Ευρωπαϊκή Μουσική – Θεωρία και Πράξη, β. Ευρωπαϊκή Μουσική – Θεωρία και Πράξη και Εισαγωγή στην Αρμονία.
2) Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική – Θεωρία και Πράξη
3) Πιάνο
4) Ταμπουράς ή άλλο τοπικό παραδοσιακό όργανο αναφοράς
5) Ατομικό Όργανο Επιλογής
Η δεύτερη ομάδα (Ομάδα Β΄) περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα μουσικής παιδείας:
1) Ιστορία Μουσικής
2) Κριτική Μουσική Ακρόαση
Η τρίτη ομάδα (Ομάδα Γ΄) περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα μουσικής παιδείας:
1) Χορωδία
2) Μουσικό Σύνολο (Οργανοχρησίας ή άλλου είδους)
1.3. Το ισχύον ωρολόγιο πρόγραμμα μαθημάτων των Μουσικών Σχολείων ορίζει ποια μαθήματα από τα παραπάνω διδάσκονται σε κάθε τάξη του Μουσικού Γυμνασίου.
2. ΓΕΝΙΚΟ ΜΟΥΣΙΚΟ ΛΥΚΕΙΟ
Τα μαθήματα που διδάσκονται στο Γενικό Μουσικό Λύκειο διακρίνονται σε μαθήματα γενικής παιδείας και σε μαθήματα μουσικής παιδείας.
2.1 Για τα μαθήματα γενικής παιδείας των Γενικών Μουσικών Λυκείων ισχύουν όσα αναφέρονται στις ισχύουσες διατάξεις και αφορούν τα μαθήματα γενικής παιδείας που διδάσκονται στα Ημερήσια Γενικά Λύκεια.
2.2 Τα μαθήματα μουσικής παιδείας όλων των τάξεων του Γενικού Μουσικού Λυκείου κατανέμονται σε τρείς ομάδες ως εξής:
α) Η Ομάδα Α΄ περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα μουσικής παιδείας: Αρμονία, Ανάπτυξη Ακουστικών Ικανοτήτων (Γραφή καθ’ υπαγόρευση – Μουσική Ανάγνωση), Ανάπτυξη Μουσικών Ακουστικών Ικανοτήτων (Γραφή καθ’ υπαγόρευση – Μουσική Ανάγνωση), Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική, Ατομικό Όργανο Επιλογής.
β) Η Ομάδα Β΄ περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα μουσικής παιδείας: Υποχρεωτικό Ατομικό Μουσικό Όργανο: Πιάνο, Ιστορία της Μουσικής, Μορφολογία, και τα εξής Μαθήματα Επιλογής: Στοιχεία Αντίστιξης, Εφαρμογές Πληροφορικής στη Μουσική, Στοιχειώδεις Αρχές Ηχοληψίας Ι, Αρμονία (Ειδικό), Ανάπτυξη (Έλεγχος) Μουσικών Ακουστικών Ικανοτήτων, Ελληνική Παραδοσιακή Μουσική, Οργανολογία Μουσικών Οργάνων Συμφωνικής Ορχήστρας, Οργανολογία Ελληνικών Παραδοσιακών Οργάνων, Επεξεργασία Μουσικού Κειμένου με Η/Υ, Ατομικό Όργανο Επιλογής ή και Αναφοράς (Πιάνο – Ταμπουράς ή άλλο), Ανάλυση Παρτιτούρας Ορχήστρας, Επεξεργασία Χορικού (Choral), Στοιχειώδεις Αρχές Ηχοληψίας ΙΙ.
γ) Η Ομάδα Γ΄ περιλαμβάνει τα εξής μαθήματα μουσικής παιδείας: Μουσικό Σύνολο (Μουσικής Έκφρασης και Δημιουργίας), Μουσικό Σύνολο (Οργανοχρησίας ή άλλου είδους).
ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΙΝΑΚΑΣ ΜΟΥΣΙΚΩΝ ΣΧΟΛΕΙΩΝ

ΩΡΟΛΟΓΙΟ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ_ΜΟΥΣΙΚΟΥ_ΓΥΜΝΑΣΙΟΥ_2182_Β_14_07_2016

ΠΡΟΤΥΠΑ

Ημερομηνία έναρξης υποβολής αιτήσεων των ενδιαφερομένων έχει ορισθεί η 30η Απριλίου 2018.Αρ.Πρωτ.42558/Δ6/14-03-2018/ΥΠΠΕΘ