ΙΕΚ ΔΥΠΑ

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Αυγ• 28•18
ΙΕΚ  ΔΥΠΑ

Στην Δημόσια Υπηρεσία Απασχόλησης (Δ.ΥΠ.Α.) λειτουργούν 31 ΙΕΚ σε όλη την Ελλάδα, με σύγχρονες ειδικότητες, όπου φοιτούν κατ΄έτος περί τους 3.800 σπουδαστές.

Δικαίωμα εγγραφής στα ΙΕΚ της ΔΥΠΑ έχουν:
Στο Α΄εξάμηνο, οι απόφοιτοι της μη υποχρεωτικής δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης, δηλαδή των ΓΕΛ και ΕΠΑΛ, καθώς και οι κάτοχοι ισότιμων τίτλων ανεξαρτήτως ορίου ηλικίας. Η εισαγωγή των υποψηφίων καταρτιζομένων στα Ι.Ε.Κ.της Δ.ΥΠ.Α πραγματοποιείται με δύο τρόπους :
1. Μέσω Παράλληλου Μηχανογραφικού  ή  2. Με υποβολή Ηλεκτρονικής Αίτησης.

Επανεγγραφές – Μετεγγραφές – Κατατάξεις
Επανεγγραφές: Καταρτιζόμενος/η εγγράφεται στο επόμενο εξάμηνο κατάρτισης με υποβολή αίτησης στη Γραμματεία του Ι.Ε.Κ. μέχρι την ημέρα έναρξης των μαθημάτων του επόμενου εξαμήνου (άρθρο 7, (ΦΕΚ 4796/Β΄/2022 “Ανανέωση Εγγραφής”)
Μετεγγραφές- Αλλαγή ειδικότητας: Υποψήφιος/α  που επιθυμεί, αλλαγή ειδικότητας ή  μετεγγραφή σε άλλο Ι.Ε.Κ. ιδιωτικό ή δημόσιο δύναται να την πραγματοποιήσει με υποβολή αίτησης στο Ι.Ε.Κ. που επιθυμεί να φοιτήσει (§ 1-7, άρθρο 8 (ΦΕΚ 4796/Β΄/2022).:
• Για το χειμερινό εξάμηνο από την 1η έως και την 10η Ιουλίου εκάστου έτους
• Για το εαρινό εξάμηνο, μετά τη λήξη του χειμερινού εξαμήνου και  πριν την έναρξη των μαθημάτων του εαρινού εξαμήνου.

Κατατάξεις: Απόφοιτοι που επιθυμούν να εγγραφούν με κατάταξη υποβάλλουν αίτηση στο Ι.Ε.Κ. που επιθυμούν να φοιτήσουν από την 1η έως την 15η Σεπτεμβρίου (άρθρα 5  & 8 ,(ΦΕΚ 4796/Β΄/2022).
Οι ζητούμενες ειδικότητες, τα απαραίτητα δικαιολογητικά καθώς και ο τρόπος επιλογής των υποψηφίων αναφέρονται σε σχετική εγκύκλιο που εκδίδεται από τη Δ/νση Επαγγελματικής Κατάρτισης της  Δημόσιας Υπηρεσίας Απασχόλησης και αναρτάται στην ιστοσελίδα της Υπηρεσίας.
Τηλέφωνα επικοινωνίας: 2109989701, 2109989128, 2109989828, Ώρες: 09:00 – 15:00, email: a2iek@dypa.gov.gr
Στόχος: Μέσα από την ανάπτυξη των απαραίτητων δεξιοτήτων και προσόντων και με την παροχή επιστημονικών, τεχνικών, επαγγελματικών και πρακτικών γνώσεων τα ΙΕΚ της ΔΥΠΑ επιδιώκουν την ομαλή ένταξη των καταρτιζόμενων στην παραγωγική διαδικασία.
Η διάρκεια φοίτησης είναι 5 εξάμηνα και συγκεκριμένα:
4 εξάμηνα θεωρητικής και εργαστηριακής κατάρτισης συνολικής διάρκειας έως 1.200 διδακτικές ώρες ειδικότητας, σύμφωνα με τα συγκεκριμένα προγράμματα σπουδών
1 εξάμηνο Πρακτικής Άσκησης ή Μαθητείας, συνολικής διάρκειας 960 ωρών. Η Πρακτική Άσκηση-Μαθητεία στα ΙΕΚ είναι αμειβόμενη και πραγματοποιείται σύμφωνα με την υπ” αριθμ. 39883 ΚΥΑ (ΦΕΚ Α΄/2476/2023).
Τίτλος σπουδών: Τα ΙΕΚ της ΔΥΠΑ εξασφαλίζουν στους αποφοίτους τους (μετά από εξετάσεις πιστοποίησης αρχικής επαγγελματικής κατάρτισης) Δίπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας Επιπέδου 5.

Τα Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης της  ΔΥΠΑ εποπτεύονται από τη Γενική Γραμματεία Επαγγελματικής Εκπαίδευσης, Κατάρτισης, Διά Βίου Μάθησης και Νεολαίας του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων και παρέχουν  στους καταρτιζόμενους αρχική επαγγελματική κατάρτιση.
Για πληροφορίες σχετικά με την πιστοποίηση μπορείτε να ενημερώνεστε από την ιστοσελίδα του ΕΟΠΠΕΠ. (www.eoppep.gr).

Υποβολή αιτήσεων για το έτος κατάρτισης 2023-24 αποκλειστικά ηλεκτρονικά μέσω του gov.gr με τους κωδικούς TAXISnet στην ηλεκτρονική διεύθυνση:

Η φοίτηση στα ΙΕΚ είναι διάρκειας πέντε (5) συνολικά εξαμήνων, επιμερισμένη σε:

• Τέσσερα (4) εξάμηνα θεωρητικής και εργαστηριακής κατάρτισης συνολικής διάρκειας έως 1.200 διδακτικές ώρες ειδικότητας, σύμφωνα με τα συγκεκριμένα προγράμματα σπουδών και σε
  • Ένα (1)  εξάμηνο Πρακτικής Άσκησης, συνολικής διάρκειας 960 ωρών.

Τα ΙΕΚ ΔΥΠΑ εξασφαλίζουν στους αποφοίτους (μετά από εξετάσεις πιστοποίησης αρχικής επαγγελματικής κατάρτισης) Δίπλωμα Επαγγελματικής Ειδικότητας Επιπέδου 5

Για το έτος κατάρτισης 2023 – 2024 οι ειδικότητες και τα ΙΕΚ ΔΥΠΑ, στα οποία αυτές διδάσκονται, έχουν ως εξής:

1. ΒΟΗΘΟΣ ΕΡΓΟΘΕΡΑΠΕΙΑΣ (ΙΕΚ ΛΑΜΙΑΣ, ΙΕΚ ΒΕΡΟΙΑΣ)
    Δείτε εδώ τον Οδηγό Σπουδών της ειδικότητας
  2. ΒΟΗΘΟΣ ΙΑΤΡΙΚΩΝ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΩΝ (ΙΕΚ ΒΕΡΟΙΑΣ)
    Δείτε εδώ τον Οδηγό Σπουδών της ειδικότητας
  3. ΒΟΗΘΟΣ ΝΟΣΗΛΕΥΤΙΚΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΝΟΣΗΛΕΙΑΣ (ΙΕΚ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ, ΙΕΚ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
    Δείτε εδώ τον Οδηγό Σπουδών της ειδικότητας
  4. ΒΟΗΘΟΣ ΠΑΙΔΑΓΩΓΩΝ ΠΡΩΙΜΗΣ ΠΑΙΔΙΚΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ (ΙΕΚ ΑΙΓΑΛΕΩ, ΙΕΚ ΡΕΝΤΗ, ΙΕΚ ΡΟΔΟΥ, ΙΕΚ ΑΓΡΙΝΙΟΥ, ΙΕΚ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ ΚΡΗΤΗΣ, ΙΕΚ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ, ΙΕΚ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΙΕΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, ΙΕΚ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ, ΙΕΚ ΞΑΝΘΗΣ, ΙΕΚ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ)
    Δείτε εδώ τον Οδηγό Σπουδών της ειδικότητας
  5. ΒΟΗΘΟΣ ΦΑΡΜΑΚΕΙΟΥ (ΙΕΚ ΛΑΜΙΑΣ, ΙΕΚ ΑΓΡΙΝΙΟΥ, ΙΕΚ ΚΑΛΑΜΑΤΑΣ, ΙΕΚ ΛΑΡΙΣΑΣ, ΙΕΚ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ, ΙΕΚ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ, ΙΕΚ ΣΕΡΡΩΝ)
    Δείτε εδώ τον Οδηγό Σπουδών της ειδικότητας