Ν. Ιωνία 2016, «Συμπλήρωση μηχανογραφικού»

ΑΠΟ: ΜΠΙΛΑΝΑΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ - Αυγ• 24•16

Εσπερίδα 22-06-2016

Η Ένωση Συλλόγων Γονέων & Κηδεμόνων του Δήμου Ν. Ιωνίας σε συνεργασία με τους Συλλόγους Γονέων και Κηδεμόνων του 6ου Λυκείου& 3ου Γυμνασίου Ν. Ιωνίας, με στόχο την ουσιαστική στήριξη των μαθητών και των οικογενειών τους, ιδιαίτερα κατά την περίοδο των εξετάσεων, προσκαλούν στην εσπερίδα που θα πραγματοποιηθεί στο θέατρο των 6ου Λυκείου& 3ου Γυμνασίου Ν. Ιωνίας, Σαλαμίνος & Καλλιπόλεως, Περισσός, Νέα Ιωνία την Παρασκευή 13-5-2016 και ώρα 19: 00 με θέματα της συνάντησης :

1. Επιλογή μετά το Γυμνάσιο – Σύστημα πρόσβασης στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση

2. Διαχείριση του άγχους των εξετάσεων

Τα παραπάνω θέματα θα εισηγηθεί θ Κα Ανθή Φουντουκά, Υπεύθυνη Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.) ΚΕ.ΣΥ.Π Ν. Ιωνίας και η Κα Ελευθερία Μπιλανάκη, Υπεύθυνη ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ Εκπαιδευτικός ΠΕ02, Ψυχολόγος, Msc Παιδαγωγικής Ψυχολογίας

Ώρα προσέλευσης 18:45- Έναρξη 19:00 – Λήξη εργασιών 21:00 μ.μ.

Με το πέρας της θεματικής ανάπτυξης θα ακολουθήσει διάλογος

ΝΕΑ ΙΩΝΙΑ

Το πριν και το μετά της συμπλήρωσης του μηχανογραφικού

Στην παρουσίαση της κ. Μπιλανάκη (ΚΕΣΥΠ ΠΕΡΙΣΤΕΡΙΟΥ) 22/6/2016 (ΕΝΩΣΗ ΓΟΝΕΩΝ Ν. ΙΩΝΙΑΣ ,

ΚΙΝΗΜΑΤΟΓΡΑΦΟΣ  ΑΣΤΕΡΑΣ Ν. ΙΩΝΙΑ)

ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗ ΜΗΧΑΝΟΓΡΑΦΙΚΟΥ
που επισυνάπτεται, περιλαμβάνεται:
Παρουσίαση των σχολών ανά πεδίο καθώς και στοιχεία συμβουλευτικής και επαγγελματικού προσανατολισμού.
Ενδεικτικά αναφέρονται:
• Η αναγκαιότητα της συναισθηματικής νοημοσύνης και η ενσυναίσθηση.
• Οι δεξιότητες του 21ου αι.
• Τρόποι λήψης απόφασης
• Τα επαγγέλματα του μέλλοντος.

Επισυνάπτεται επίσης και το τεύχος: ΟΔΗΓΟΣ ΥΠΟΨΗΦΙΟΥ ΓΕΛ στο οποίο παρατίθενται οι σχολές ανά πεδίο με χρήσιμες συνδέσεις και άλλες πληροφορίες.

ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΕΦΗΜΕΡΙΔΑΣ ΕΔΩ

ΣΧΕΤΙΚΑ
ΠΛΑΤΦΟΡΜΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΗΣ ΓΙΑ ΜΕΤΕΓΓΡΑΦΕΣ
ΕΔΩ