Διμερής μορφή σε μία μουσική σύνθεση

Στα πλαίσια του μαθήματος της μουσικής, οι μαθητές της Ε’ τάξης διδάχτηκαν τη διμερή μορφή (binary form), τη μουσική δηλαδή φόρμα που αποτελείται από δύο μέρη Α και Β.

Συγκεκριμένα, μάθαμε τον κανόνα «A ram sam sam», ένα παιδικό τραγούδι με πιθανή προέλευση το Μαρόκο. Το τραγούδι αυτό αποτελείται από δύο ευδιάκριτα μέρη Α και Β τα οποία αρχικά τραγουδούν όλα τα παιδιά ταυτόχρονα (μονόφωνα) με συνοδεία κινήσεων διαφορετικών για κάθε μέρος.

Όμως επειδή, όπως είπαμε, πρόκειται για  ΚΑΝΟΝΑ, στη συνέχεια τα παιδιά χωρίζονται σε δύο ομάδες. Η ομάδα 1 αρχίζει πρώτη τραγουδώντας το μέρος Α. Όταν φτάσει στο Β μέρος, τότε ξεκινάει η ομάδα 2, οπότε οι δύο ομάδες τραγουδούν ακριβώς το ίδιο τραγούδι αλλά με χρονική διαφορά. Αυτό, σε συνδυασμό με τις κινήσεις, καθιστά τα δύο μέρη ακόμα πιο ευδιάκριτα και αποτελεί μια εξαίρετη εισαγωγή στη διφωνία.

Στις εικόνες που ακολουθούν, οι μαθητές, αφού χωρίστηκαν σε 5 ομάδες εργασίας, αποτύπωσαν τον δίφωνο αυτόν κανόνα σε εικόνα.

difonos kanonas

ΕΤΣΙ ΚΑΙ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΤΗΣ Ε’ ΤΑΞΗΣ ΚΑΝΟΥΝ ΤΟ ΕΞΗΣ:

3   4