«Τα πορτοκάλια του Δαιδάλου». Μάθημα λογοτεχνίας μαζί με τη συγγραφέα Νίκη Τρουλλινού

ΑΠΟ: ΘΩΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - Μάι• 05•15

της Αναστασίας Λαλιώτη (Β2, Γυμνάσιο)

orange

Τη Δευτέρα  27 Απριλίου είχαμε τη χαρά να κάνουμε μάθημα με τη συντροφιά της πεζογράφου Νίκης Τρουλλινού! Αφού  συστηθήκαμε  με τη συγγραφέα,  μας διάβασε το σύντομο διήγημά  της  ‘’Τα πορτοκάλια του Δαιδάλου’’, από το πρόσφατο βιβλίο της Το τελευταίο καλοκαίρι της αθωότητας. Το διήγημα αυτό μας άρεσε και μας έκανε να ανυπομονούμε  για τον ερχομό του  καλοκαιριού  και για τα δροσερά του βράδια!  Παρά τη μικρή του έκταση,  το κείμενο αναφερόταν σε  πολλά προβλήματα που αντιμετωπίζουμε στις μέρες μας, στην οικονομική κρίση, στην παιδική εργασία και τη ζωή των βιοπαλαιστών. Προβλήματα που μόνο όταν είμαστε όλοι ενωμένοι σαν μια ‘’αλυσίδα’’ –όπως λέει η συγγραφέας’’- μπορούμε να αντιμετωπίσουμε και να ξεπεράσουμε! Μία αλυσίδα, όπως όλοι εκείνοι που βοήθησαν το παιδί να μαζέψει τα πορτοκάλια του, γεμάτοι αγάπη  και αλληλεγγύη για το διπλανό μας! Σε λίγο συζητήσαμε και για άλλα σύγχρονα θέματα. Μιλήσαμε για τη ζωή της κυρίας Τρουλλινού στην Κρήτη και για τις  μικρασιατικές ρίζες της οικογένειάς της. Ο παππούς της ήταν ένας από τους χιλιάδες πρόσφυγες από τη Σμύρνη που κατέφυγαν στην Κρήτη! Χάρη σε αυτήν την πληροφορία διαβάσαμε αποσπάσματα και από ένα άλλο διήγημά της  που αναφερόταν στην ανάμνηση της Σμύρνης, τον ξεριζωμό από τη γενέθλια γη, και τη μεταγενέστερη μετανάστευση στην Αυστραλία, η οποία, όπως μας αποκάλυψε η κ. Τρουλλινού, δεν ήταν πραγματική αλλά προϊόν μυθοπλασίας. Ήταν ένα από τα καλύτερα μαθήματα της λογοτεχνίας γιατί είχαμε το μεγάλο πλεονέκτημα και την τιμή  να συζητήσουμε, να σχολιάσουμε και να μοιραστούμε τις ιδέες μας με τη δημιουργό  των κειμένων  που  μελετήσαμε!