Εκπαιδευτική επίσκεψη στη λίμνη Στυμφαλία

ΑΠΟ: ΘΩΔΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ - Μάι• 07•15

της Εβίνας Μαρούτσου (Β2, Γυμνάσιο)

stimfal1

Το πρωί της Κυριακής 5 Απριλίου ξεκινήσαμε από το σχολείο για την εκπαιδευτική μας επίσκεψη στη λίμνη Στυμφαλία. Η διαδρομή ήταν ευχάριστη, καθώς  διασχίζαμε ένα τοπίο γεμάτο φυσική ομορφιά, στις αρχές της άνοιξης! Το πούλμαν μας άφησε λίγα χιλιόμετρα πριν την αρχαία πόλη, για να περπατήσουμε και να γνωρίσουμε από κοντά το τοπίο. Η πεζοπορία ήταν εκπληκτική! Δυστυχώς όμως η περιοχή της αρχαίας πόλης μετά τις πολλές βροχοπτώσεις που είχαν προηγηθεί δεν ήταν επισκέψιμη. Συνεχίσαμε τη διαδρομή με το πούλμαν και πήγαμε στο Μουσείο Περιβάλλοντος Στυμφαλίας. Ακολούθησε μια μοναδική ξενάγηση! Σ’ όλη τη διάρκεια της ξενάγησης συνδυάζαμε τους άθλους του Ηρακλή με τη γεωλογία! Είδαμε διάφορα εικαστικά σύνολα σχετικά με τη χρήση των αντικειμένων. Στο μουσείο υπήρχε πλούσιο εποπτικό υλικό εκπαιδευτικού περιεχομένου, διάφορες μακέτες και ψηφιακές αναπαραστάσεις, αλλά και ταινίες τεκμηρίωσης. Τέλος κατευθυνθήκαμε στην αίθουσα ομιλιών, όπου μας δόθηκαν 2 φύλλα εργασίας. Το πρώτο είχε θέμα τα Εικαστικά και το δεύτερο τη Γλώσσα. Έπειτα φάγαμε σε μια παραδοσιακή ταβέρνα με πεντανόστιμο φαγητό! Η εκπαιδευτική επίσκεψη έφτασε στο τέλος της! Χαρήκαμε πολύ γιατί ήταν μια εκπαιδευτική επίσκεψη  από την οποία αποκομίσαμε πολλές γνώσεις και περάσαμε πολύ ωραία, παρέα με τους φίλους,  τους συνοδούς καθηγητές αλλά και αρκετούς από τους γονείς μας!