Red Hot Chili Peppers

του Χριστόδουλο Φερεντίνου

Γεια σας είμαι ο Χριστόδουλος Φερεντίνος και γράφω το 1ο μου άρθρο στη διαδυκτιακή  εφημερίδα του σχολείου μας.

Οι Red Hot Chili Peppers είναι ένα αμερικάνικο ροκ συγκρότημα που ιδρύθηκε στο Los Angeles το 1983. Το συγκρότημα παίζει εναλλακτική ροκ καθώς και φανκ ροκ, πανκ ροκ και ψυχεδελικό ροκ. Τα ιδρυτικά μέλη του συγκροτήματος είναι ο Anthony Kiedis (φωνητικά) και ο Michael «Flea» Balzary (μπάσο), ντράμερ έγινε το 1988 ο Chad Smith, και κιθαρίστας το 2009, μετά την αποχώρηση του Τζον Φρουσιάντε, o Josh Klinghoffer.

Οι Red Hot Chili Peppers έχουν κερδίσει εφτά Grammy Awards και έχουν πουλήσει πάνω από 80 εκατομμύρια άλμπουμ ανά τον κόσμο. Το 2012 εισήλθαν στο Rock and Roll Hall of Fame. Έχουν γράψει δεκάδες επιτυχημένα τραγούδια που τιμήθηκαν με πολλά βραβεία. Μερικά από αυτά είναι:

·        Mother’s Milk (1988-1990)

·        Blood Sugar Sex Magik (1991-1994)

·        Californication (1998-2000)

·        By the Way, Greatest Hits, Slane Castle και Hyde Park (2001-2004)