Γνωρίζοντας τον νομό Πέλλας

γράφει η Καρολίδου Κατερίνα, μαθήτριας της Β “ τάξης

Την Παρασκευή 3 Φεβρουαρίου οι μαθητές της Περιβαλλοντικής ομάδας του 1ου  Γυμνασίου Αλεξάνδρειας , οι μαθητές που συμμετέχουν στο περιοδικό  <<Φωteenές σελίδες >> και η ομάδα της ρομποτικής πραγματοποίησαν εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης Έδεσσας. Εκεί με ευχάριστο τρόπο, μέσα από ένα παιχνίδι με αινίγματα ,οι υπεύθυνοι μας μίλησαν για τη χλωρίδα και την πανίδα της περιοχής. Στη συνέχεια κάναμε μια βόλτα και θαυμάσαμε τους καταρράκτες της Έδεσσας. Μπορεί κανείς με ασφάλεια να θαυμάσει τον μεγάλο Καταρράκτη «Κάρανο» με το νερό να πέφτει από ύψος 70 περίπου μέτρων και τον διπλό καταρράκτη, όπως επίσης και το σπήλαιο κάτω από τον βράχο.

Εξερευνήσαμε την περιοχή και βγάλαμε αναμνηστικές φωτογραφίες. Μετά από αυτό ξανανεβήκαμε στο λεωφορείο  και πήγαμε στα Λουτρά Πόζαρ μια περιοχή με ζεστά ιαματικά νερά ,  13 χλμ έξω από την Αριδαία. Το νερό που αναβλύζει σε θερμοκρασία 37°C, με αξιόλογη χημική σύσταση ,είναι πόσιμο. Επισκέπτες το χρησιμοποιούν για λουτροθεραπεία, ποσιοθεραπεία, τόνωση και χαλάρωση.Η φυσική ομορφιά του χώρου είναι μοναδική και πραγματικά αξίζει να τον  επισκεφτεί κάποιος .Εμείς τον γνωρίσαμε καλά με τη βοήθεια των υπευθύνων του Κέντρου Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης της Έδεσσας που μας συνόδευσαν και μας χώρισαν σε δύο ομάδες ,του νερού και της φωτιάς.Παίξαμε παιχνίδια αναζητώντας ζωάκια και φυτά ,εξερευνήσαμε το δάσος ,μετρήσαμε τη θερμοκρασία του νερού σε διαφορετικές τοποθεσίες. Τελικά μάθαμε με διάφορους τρόπους , πιο ευχάριστους από το βιβλίο, πληροφορίες  για το περιβάλλον και την περιοχή μας.