Η ομάδα πειραμάτων του σχολείου μας

Η Ομάδα Πειραμάτων είναι μια ομάδα μαθητών και εκπαιδευτικών που ασχολείται με θέματα που αφορούν κυρίως στη Φυσική, τη Χημεία και τη Βιολογία. Δημιουργήθηκε τη σχολική χρονιά 2013 – 2014 με πρωτοβουλία του υπεύθυνου του εργαστηρίου Φυσικών Επιστημών του Γυμνασίου, κ. Αναστάσιο Ζουπίδη. Τη σχολική χρονιά 2016 – 2017, με την καθοδήγηση του κυρίου Ζουπίδη, της κυρίας Κατσίκα και της κυρίας Πουρτσίδου, οι μαθητές πραγματοποιούν πειράματα με στόχο: α) τη δημιουργική ενασχόληση, β) τη βιωματική κατανόηση φυσικών φαινομένων και εννοιών που σχετίζονται με αυτά, και γ) την απόκτηση γνώσεων που χρησιμεύουν στην καθημερινή ζωή (π.χ. τη δημιουργία μπαταρίας από λεμόνια ή την παρασκευή υγρού σαπουνιού).

Σημαντικές δραστηριότητες της Ομάδας Πειραμάτων, κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς, μέχρι σήμερα, είναι:

α) η πραγματοποίηση του “Πειράματος του Ερατοσθένη”, που διοργανώθηκε από το Εργαστηριακό Κέντρο Φυσικών Επιστημών Σερρών σε πανελλαδικό επίπεδο, τον Σεπτέμβριο και τον Μάρτιο,

β) η παρουσίαση πειραμάτων σε Νηπιαγωγεία της Αλεξάνδρειας (3ο και 6ο Νηπιαγωγείο)

γ) η εκπαιδευτική επίσκεψη στο Κέντρο Διάδοσης Επιστημών και Τεχνολογίας ΝΟΗΣΙΣ, τον Δεκέμβριο,

δ) η συμμετοχή στον 4ο Mαθητικό Διαγωνισμό Δημιουργικών Πειραμάτων Φυσικών Επιστημών, που διοργανώθηκε από το 1ο Πειραματικό Λύκειο Θεσσαλονίκης «Μανόλης Ανδρόνικος» σε συνεργασία με το 1ο Γυμνάσιο Ν. Χαλκηδόνας, τον Μάιο.

ε) η δραματοποίηση όρων βιολογίας στο πλαίσιο «Η Επιστήμη μέσα από το Θέατρο», και η συμμετοχή στο μαθητικό διαγωνισμό «Μαθαίνοντας Επιστήμη μέσα από το Θέατρο» που διοργανώθηκε από το Science View σε συνεργασία με το τμήμα ΦΠΨ του Εθνικού Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Επίσης, η δραστηριότητα παρουσιάστηκε στις εκδηλώσεις:

α. θεματική εβδομάδα του 1ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας

β. θεματική εβδομάδα του 2ου Γυμνασίου Αλεξάνδρειας

γ. τελετή λήξης της Β/θμιας Εκ/σης Ημαθίας που πραγματοποιήθηκε στο Μεντρεσέ Τζαμί Βέροιας