Ο αθλητισμός και η επιρροή του στη σημερινή νεολαία

Γράφει ο Τζατζάνης Γιώργος, μαθητής της Β” Γυμνασίου

Ο αθλητισμός στις μέρες μας επηρεάζει κατά τη γνώμη μου θετικά τους εφήβους και τους νέους. Μέσα από τον αθλητισμό ο έφηβος και ο νέος μαθαίνει να γυμνάζει το σώμα αλλά και την ψυχή του. Μαθαίνει να πειθαρχεί ακούγοντας τις οδηγίες του προπονητή του και να συνεργάζεται με τους συναθλητές του. Αναπτύσσει αγωνιστικό πνεύμα και ευγενή αθλητική άμιλλα. Κοινωνικοποιείται και αναπτύσσει φιλίες, γνωρίζει αθλητές από άλλες χώρες.

Στα πολύ μεγάλα οφέλη του αθλητισμού θα πρέπει να συμπεριλάβουμε και τη διέξοδο από την ανία και την καθημερινή ρουτίνα των νέων. Η ενασχόληση με κάποιο άθλημα ωθεί τους νέους να έχουν στόχους και να αποφεύγουν τις παγίδες των ναρκωτικών, του αλκοόλ και του διαδικτύου.

Συμπερασματικά, ο αθλητισμός βοηθάει τον έφηβο ή τον νέο να γυμνάσει το σώμα του, να αναπτύξει την προσωπικότητά του και να ενταχθεί ομαλά στην κοινωνία.

Αποτέλεσμα εικόνας για αθλητισμος και έφηβοι