Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού-3 Οκτωβρίου 2016

ΑΠΟ: Δήμητρα Κιούση - Οκτ• 19•16

Για τρίτη συνεχή χρονιά, πραγματοποιήθηκαν και φέτος τη Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016  δράσεις μέσα στο πλαίσιο της Πανελλήνιας Ημέρας Σχολικού Αθλητισμού. Οι μαθητές και μαθήτριες του σχολείου μας συμμετείχαν σε αγωνίσματα: μπάσκετ, βόλεϊ, badminton, ρακέτες, ποδόσφαιρο, handball, πινγκ πονγκ, σκάκι και τρέξιμο σε ανώμαλο δρόμο. Στον απόηχο των Ολυμπιακών και Παραολυμπιακών Αγώνων του Ρίο ντε Τζανέιρο της Βραζιλίας (2016) –  που ολοκληρώθηκαν πριν από λίγες ημέρες –  η 3η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού στο Λύκειο Ιαλυσού,  αφιερώθηκε στους αθλητές  με αναπηρία.

Η ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑΣ

Σύντομη παρουσίαση των Παραολυμπιακών Αγώνων

ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΟΝΙΚΕΣ (ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ-ΠΑΡΑΟΛΥΜΠΙΑΚΟΙ ΑΓΩΝΕΣ ΡΙΟ 2016)

- Προβλήθηκε μια πολυβραβευμένη ταινία μικρού μήκους για τη δύναμη της προσπάθειας.

- Δημοσιογραφική ομάδα κάλυψε φωτογραφικά τις δραστηριότητες στο σχολείο μας.

- Η μαθήτρια του τμήματος Α2 Ελένη Πανάγου, φιλοτέχνησε αφίσες σε κολάζ και επεξεργάστηκε παρουσίαση σε power point με θέμα τον Αθλητισμό και τα Οφέλη του καθώς και αφίσα με τους χρυσούς μας Ολυμπιονίκες από τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο 2016.