Η εξάρτηση των νέων από το διαδίκτυο

ΑΠΟ: Κώστας Τουτούμτσε - Δεκ• 02•14

Στον  21o αιώνα η τεχνολογία και ιδιαίτερα το διαδίκτυο έχει επηρεάσει την ζωή και την απόδοση των νέων στο σχολείο αρνητικά.

Οι οικογένειες σήμερα που διαπιστώνουν ότι τα παιδιά τους, οι έφηβοι… ξενυχτάνε μπροστά σε μία οθόνη, δεν είναι λίγες. Οι γονείς δηλώνουν ανήμποροι να ανατρέψουν την κατάσταση ομαλά, και τα παιδιά δεν μπορούν να το ελέγξουν από μόνα τους.

Οι έφηβοι που χρησιμοποιούν σε υπερβολικό βαθμό τον υπολογιστή δέχονται «επιρροές» που επηρεάζουν αρνητικά την συμπεριφορά τους. Οι επιρροές αυτές μπορούν να προκαλέσουν μόνιμες αλλαγές στο χαρακτήρα τους.

Ο εθισμός στο ίντερνετ είναι μία νέα μορφή εξάρτησης λένε οι ειδικοί της μονάδας Εφηβικής Υγείας της Β’ Πανεπιστημιακής Παιδιατρικής Κλινικής Αθηνών. Είναι πολύ σοβαρό ζήτημα , γιατί ένα σημαντικό ποσοστό από τον πληθυσμό των εφήβων στη χώρα μας είναι εθισμένο. Μερικά νούμερα από τη μελέτη που έγινε σε εφήβους 15 χρόνων.

• Το 26% ανάφερε καθημερινή χρήση του
  • Το 8% χρήση περισσότερη από 20 ώρες εβδομαδιαίως