Πανελλήνια Ημέρα Αθλητισμού: Λίγα Λόγια

ΑΠΟ: Χρυσόστομος Τζάνος - Οκτ• 26•14

Το Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων θεσμοθέτησε την Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού   ως την πρώτη Δευτέρα Οκτωβρίου κάθε σχολικού έτους. Φέτος , η Πανελλήνια Ημέρα Σχολικού Αθλητισμού πραγματοποιήθηκε την Δευτέρα 6 Οκτωβρίου , με θεματικό άξονα : «Ρατσισμός και Διαφορετικότητα , όλοι διαφορετικοί όλοι ίσοι». Σύμφωνα με το πλάισιο που έχει οριστεί από το Υπουργείο Παιδείας, οι αθλητικές δραστηριότητες επιλέγονται ανάλογα με την ηλικία των μαθητών και τις υποδομές του σχολείου . Ο τρόπος οργάνωσης θα πρέπει πάντα να διασφαλίζει το θέμα της ημέρας και τη συμμετοχή του συνόλου των μαθητών .

Οι δράσεις και οι αθλητικές δραστηριότητες που έγιναν στο Λύκειο Ιαλυσού είναι οι εξής:

Δράσεις:

• Προβολή ταινίας «Σάμουρε»
  • Καλλιτεχνική έκφραση με σκίτσα.
  • Προβολή παρουσίασης με θέμα το «Doping».

Αθλητικές Δραστηριότητες:

• Ποδόσφαιρο
  • Μπάσκετ
  • Βόλεϊ
  • Χάντμπολ
  • Πινγκ Πονγκ
  • Σκάκι
  • Μπάντμιντον
  • Ανώμαλος Δρόμος
  • Στίβος 100m

1. Ο/Η nikimihal λέει:

Μακάρι να καθιερωθούν τέτοιου είδους δραστηριότητες, και να γίνονται κάθε χρόνο!