Η γιορτή των τριών Ιεραρχών στο σχολείο μας

ΑΠΟ: Ιωάννα Γιαννακού - Φεβ• 03•15

Στις 3ο Ιανουαρίου, το σχολείο μας  επισκέφτηκε την εκκλησία της Παναγίας του χωριού μας στις 9:00 πμ, μετά την Λειτουργία της κατευθυνθήκαμε όλοι οι μαθητές πίσω στο σχολείο μας, όπου εκεί ακολούθησε η γιορτή για τους Τρεις Ιεράρχες. Ακούσαμε μια μικρή ομιλία από τους μαθητές της Β” Λυκείου και παρακολουθήσαμε μια ταινία- αφιέρωμα  για την ζωή των Τριών Ιεραρχών η οποία επιλέχθηκε από την καθηγήτρια μας κα Τσέκου Βασιλική (ΠΕ01 Θρησκευτικών). Η διάρκεια της γιορτής κράτησε περίπου 40′ στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου μας.

Η παρουσίαση που ακολούθησε:

Το βίντεο που παίχτηκε:

Μετά τις εκδηλώσεις για τους Τρεις Ιεράρχες, οι εκπαιδευτικοί των σχολείων της περιοχής παρευρέθησαν στην καφετέρια Lancelot, ύστερα από πρόσκληση που δέχθηκαν από τους Συλλόγους Γονέων & Κηδεμόνων. Σκοπός της συνάντησης ήταν η κοπή πρωτοχρονιάτικής πίτας όπως είθισται να πραγματοποιήται κάθε χρόνο με πρωτοβουλία των Συλλόγων Γονέων & Κηδεμόνων. Στην εκδήλωση βραβεύτηκαν μαθητές οι οποίοι διακρίθηκαν σε διαγωνισμούς και αθλήματα.  Ανάμεσα στους εκπαιδευτικούς για τους οποίους ο σύλλογος έκανε ιδιαίτερη μνεία , ήταν η Διευθύντρια μας κα Κωνσταντοπούλου Μαρία, στην οποία αποδώθηκε τιμητική πλακέτα ως ένδειξη ευγνωμοσύνης για το έργο και την πολυετή  προσφορά της στο χώρο της εκπαίδευσης του τόπου.