Επικίνδυνοι οι δρόμοι στα σχολεία της Ιαλυσού

ΑΠΟ: Ρέα Πούπα - Φεβ• 12•16

Η τοπική κοινωνία της Ιαλυσού  αντιμετωπίζει αρκετά προβλήματα με τους δρόμους της περιοχής .Ειδικότερα οι δρόμοι που βρίσκονται κάθετα και οριζόντια ανάμεσα στα τρία σχολεία δεν διαθέτουν τα κατάλληλα πεζοδρόμια ώστε να φτάνουν τα παιδιά με ασφάλεια στο σχολείο τους. Καθημερινά οι δρόμοι πλημμυρίζουν από αυτοκίνητα και γονείς που προσπαθούν  μάταια να  μεταφέρουν έγκαιρα τα παιδιά τους  στο σχολείο.Η άναρχη  στάθμευση  αυτοκινήτων σε συνδυασμό με την κατάσταση των δρόμων και την παρουσία τριών σχολείων εμποδίζει την ομαλή διέλευση των αυτοκινήτων και το ασφαλές πέρασμα των μαθητών. Υπάρχει μεγάλη ανάγκη παρουσίας πεζοδρομίου και προστατευτικών μπάρων ώστε να τηρηθούν όλα τα απαραίτητα μέτρα που ορίζει ο νόμος για τις περιοχές που βρίσκονται σχολεία.