Εφηβεία

Αποτελέσματα Ερωτηματολογίου Α΄3

Το ερωτηματολόγιο συμπλήρωσαν:

17 αγόρια και 8 κορίτσια

Στην πρώτη ερώτηση: «Πόσο ικανοποιημένοι είστε από το σχολείο;»

Στα αγόρια το 52% είναι αρκετά ικανοποιημένο, το 41% είναι λίγο ικανοποιημένο ενώ μόλις ένας μαθητής δεν είναι καθόλου ικανοποιημένος από το σχολείο. Στα κορίτσια τώρα, το 50% είναι αρκετά ικανοποιημένο και το άλλο 50% είναι λίγο ικανοποιημένο.
Στην ερώτηση: «Πόσο πιεσμένοι νιώθετε από τη δουλειά του σχολείου;»

2 από τους 14 μαθητές δεν είναι καθόλου πιεσμένοι, άλλοι 2 είναι αρκετά (14%), ακόμη 2 είναι πολύ και οι υπόλοιποι 11 είναι λίγο πιεσμένοι. Στα κορίτσια όμως το 62% (5 στις 8 μαθήτριες) είναι αρκετά πιεσμένες, το 25% είναι πολύ πιεσμένο ενώ μόλις το 13% είναι λίγο πιεσμένο.

Στην ερώτηση: «Έχετε πιαστεί με κάποιον μαθητή/μαθήτρια στα χέρια στην διάρκεια της περσυνής και της φετινής σχολικής χρονιάς;»

Οι μισοί μαθητές απάντησαν με ναι και οι άλλοι μισοί με όχι. Στις μαθήτριες όμως τα ποσοστά δεν έχουν καμία σχέση αφού το 88% απάντησε με όχι ενώ μόλις μία μαθήτρια απάντησε με ναι!

Στην ερώτηση: «Πόσο ικανοποιημένοι είστε από τη ζωή σας;»

Το 48% των μαθητών είναι αρκετά ικανοποιημένο, το 35% είναι πολύ ικανοποιημένο, μόνο 2 μαθητές είναι λίγο ικανοποιημένοι και ένα μαθητής δεν είναι καθόλου ικανοποιημένος από τη ζωή του. Στις μαθήτριες το 13% είναι πολύ ικανοποιημένο από τη ζωή του, το 25% είναι λίγο ικανοποιημένο ενώ το υπόλοιπο 62% είναι αρκετά ικανοποιημένο.

efivia2

Τα συμπτώματα της εφηβείας στα αγόρια κατά το τελευταίο εξάμηνο είναι: 43% θυμός, 64% νευρικότητα, 78% ακεφιά, 36% δυσκολία συγκέντρωσης, 21% πόνος στη μέση, κανένας μαθητής δεν εμφάνισε πόνο στο στομάχι,22% ζαλάδα, 28% άλλο απ’ αυτά.
Στα κορίτσια τα ποσοστά συμπτωμάτων είναι: 100% θυμός και γκρίνια, 86% νευρικότητα, 71% πονοκεφάλους και ημικρανίες, 28% δυσκολία ύπνου,71% πόνος στη μέση, 57% πόνος στο στομάχι, 42% ζαλάδα και καμία , μαθήτρια δεν εμφάνισε κάτι άλλο πέρα από αυτά τα συμπτώματα.

efivia1

Στην ερώτηση: « Πως θα χαρακτηρίζατε τις σχέσεις με την οικογένεια σας;»

Τα αγόρια απάντησαν ως εξής: 9 στα 17 πολύ καλές, 4 στα 17 ως άριστες και 4 στα 17 ως μέτριες ενώ κανείς δεν ισχυρίστηκε πως οι σχέσεις με την οικογένειά του είναι κακές. Τα κορίτσια είπαν: 5 στα 8 ότι είναι πολύ καλές, 2 στα 8 μέτριες, 1 στα 8 άριστες ενώ καμιά δεν είπε είναι κακές.

Στην ερώτηση: «Θεωρείτε ότι έχετε επικοινωνία με τους γονείς σας;»

Το σύνολο των μαθητών είπε: Με την μητέρα 3 στα 17 καθόλου, 1 στα 17 λίγο, 9 στα 14 αρκετά, 3 στα 17 πολύ ενώ με τον πατέρα 2 στα 17 καθόλου, 3 στα 17 λίγο, 6 στα 17 αρκετά και 8 στα 17 πολύ.

Το σύνολο των μαθητριών είπε: με την μητέρα 2 στα 8 καθόλου, 1 στα 8 λίγο, 2 στα 8 αρκετά, 3 στα 8 πολύ, με τον  πατέρα 2 στα 8 καθόλου, 4 στα 8 λίγο, 1 στα 8 αρκετά και 1 στα 8 πολύ.

Στην ερώτηση: «Ποιες είναι οι δραστηριότητες σας στον ελεύθερο χρόνο σας;»

Οι μαθητές : 28% ανάγνωση εξωσχολικών βιβλίων, 57% ακρόαση μουσικής, 64% σωματική άσκηση και ενασχόληση με τον αθλητισμό, 71% ηλεκτρονικά παιχνίδια, 57% ενασχόληση με Η/Υ, 28% με κάτι άλλο όπως ύπνο ,διάβασμα αρχαίων, κλίση ρημάτων, φωτογραφίες κλπ. Οι μαθήτριες: ανάγνωση βιβλίων το 28%, ακρόαση μουσικής 85%, 85% σωματικές δραστηριότητες, 0% ηλεκτρονικά παιχνίδια στον υπολογιστή, 71%ενασχόλιση με Η/Υ και 1 στα 7 κορίτσια άλλο όπως ύπνος!!

Στην ερώτηση: «Παρακολουθείτε τηλεόραση;»

Τα 13 στα 17 αγόρια είπαν ναι και τα υπόλοιπα 4 είπαν όχι. Ενώ τα 3 στα 8 κορίτσια είπαν ναι και τα υπόλοιπα 5 είπαν όχι. Ο Μ.Ο. των αγοριών είναι 2 ώρες και 15 λεπτά ανά ημέρα ενώ σχεδόν 5 ώρες ανά σαββατοκύριακο. Ο Μ.Ο. των κοριτσιών είναι 2 ώρες και 30 λεπτά καθημερινά ενώ 3 ώρες ανά σαββατοκύριακο.

Στην ερώτηση: «Κάντε χρήση του υπολογιστή και του διαδικτύου;»

Όλοι οι μαθητές και οι μαθήτριες εκτός από 4 απάντησαν ναι. Ο Μ.Ο. καθημερινά είναι 7 ώρες και 40 λεπτά καθημερινά ενώ ανά βδομάδα 10 ++ ώρες!

ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ

Το βασικό συμπέρασμα για τους εφήβους της τάξης μου αλλά –δεν θα ήταν ίσως άτοπο να το υποστηρίξει κανείς έστω και με κάποια επιφύλαξη– και γενικότερα για όλους τους εφήβους είναι το εξής: H χρήση του διαδικτύου έχει υπερβεί τα όρια και έχει οδηγηθεί σε κατάχρηση με αποτέλεσμα, θα μπορούσε να σχολιάσει κανείς, να δημιουργείται ένα χάσμα ανάμεσα στο άτομο και την αίσθηση της πραγματικότητας.

Στατιστική επεξεργασία, παρουσίαση και σχολιασμός απαντήσεων: Πελοπίδας Παπαγεωργίου, Α3

Ηλεκτρονική καταχώριση: Αλέξανδρος Κούγελος, Α3

efivia4