Η παραδοσιακή μουσική της Ιαπωνίας

Η μουσική της Ιαπωνίας, της χώρας του Ανατέλλοντος Ηλίου. Η λαϊκή μουσική της Ιαπωνίας: Έχει κοινά χαρακτηριστικά με τις μουσικές της Κίνας, του Θιβέτ και έχει επηρεαστεί γενικά από όλες τις Βουδιστικές μουσικές. Η μουσική τους είναι στενά δεμένη με τον χώρο, την ποίηση, το θέατρο και την θρησκεία. Η δομή της Ιαπωνικής μουσικής: Οι Ιάπωνες χρησιμοποιούν πεντάφθογκες κλίμακες. Ο ρυθμός είναι δύσσιμος και ελεύθερος.  Τα Ιαπωνικά μουσικά όργανα: Σαμιζέν και Κότο: Το Κότο είναι χορδόφωνο μουσικό όργανο Κινεζικής προέλευσης με μήκος 1,80 μ.Το Σαμιζέν είναι χορδόφωνο που παίζεται με πένα. Έχει μικρό βραχίωνα και δεν έχει τάστα. Το ηχείο του είναι ορθογώνιο και φτιαγμένο από δέρμα γάτας ή σκύλου. Οι χορδές είναι από μετάξι. Κατάσα: Είναι μεταφερόμενο. Οι εκτελεστές φορούν στα δάκτυλά τους πένες, που είναι προσαρμοσμένες με μεταλλικές δακτυλίθρες.  Τα είδη της Ιαπωνικής μουσικής: Η παραδοσιακή μουσική στην Ιαπωνία χωρίζεται σε τρεις κατηγορίες. Μουσική για το θέατρο Νταγκάου. Μουσική για το θέατρο Νο. Οργανική μουσική για Κότο και Σαμουκάτσι. Οι πληροφορίες για αυτό το λήμμα πάρθηκαν από το σχολικό εγχειρίδιο του μουσικής Ινστιτούτου Τεχνολογίας Υπολογιστών και Εκδόσεων Διόφαντος.

Παραδοσιακό όργανο

1 σχόλιο στο Η παραδοσιακή μουσική της Ιαπωνίας

1. Ο/Η ΕΝΙΑΙΟ ΛΥΚΕΙΟ ΣΟΡΩΝΗΣ λέει:

Τελικά ποιο άρθρο θα κρατήσεις; Αυτό πάντως έχει φτωχό περιεχόμενο και προβληματάκια στην εμφάνιση.