Τα μαθηματικά και η ζωγραφική!

Τα μαθηματικά και η ζωγραφική!   Η επίδραση των μαθηματικών στην ανάπτυξη της γραμμάτων και της τεχνολογίας είναι αδιαμφισβήτητη! Ωστόσο, πολλοί λίγοι συσχετίζουν τα Μαθηματικά με τις Καλές Τέχνες! Κι όμως!!! Είναι δύο εγκάρδιοι φίλοι ....

mannequin-g958277943_1280

Η μόδα βλάπτει σοβαρά την οικολογία

Η μόδα βλάπτει σοβαρά την οικολογία   Η ανανέωση της ντουλάπας  και της γκαρνταρόμπας  είναι για εμάς ψυχοθεραπεία! Μας κάνει να αισθανόμαστε όμορφα και πιστεύουμε ότι  κάνουμε κάτι καλό για τον εαυτό μας. Κάνουμε όμως ….

graphic-g9062ac495_1280

Ανέκδοτα

Ανέκδοτα Ο τεμπέλης ψαράς Ήταν ένας τεμπέλης νέος ψαράς που βαριόταν να ασχοληθεί πολύ με την δουλειά του και ψάρευε όλη μέρα από τα βραχάκια. Πουλούσε τα ψάρια που του περίσσευαν και έβγαζε λίγα χρήματα ….

Screenshot 2023-06-18 at 9.38.15 PM

Συνέντευξη από τη διευθύντρια του Γυμνασίου μας, κα Καραΐσκου Δήμητρα!

Συνέντευξη από τη διευθύντριά του Γυμνασίου μας, κα Καραΐσκου Δήμητρα!     1.      Πόσα χρόνια είστε στο σχολείο μας;   Είμαι στο Γυμνάσιο Καθενών από το 2005, δηλαδή 18 συνεχή έτη. Είναι  το δεύτερο σπίτι μου. ….